Ešte do včerajšieho dňa som patril k veľkej väčšine občanov, ktorým síce záleží na tom aby predčasné voľby boli, ale ich termín som nepovažoval za až tak rozhodujúci, veď ide iba o pár mesiacov. Dôvody prečo opozičné strany požadujú čo najskorší odchod vlády ktorej bola vyslovená nedôvera sú rôzne. K zmene názorov NATO a USA, ako vyriešiť Rusko-Ukrajinský konflikt som i ja v akomsi pude sebazáchovy náhle svoj názor zmenil.
Tým dôvodom je nedávne rozhodnutie Spojených štátov a Nemecka povoliť export tankov M1 Abrams a Leopard 2 na Ukrajinu, ktoré budú dodávané spoločne s britskými tankami Chalenger 2. Doručenie týchto najmodernejších tankov vyvoláva nielen u mňa obavy z eskalácie napätia v celej oblasti čo privedie NATO a Rusko až na absolútnu hranu priameho stretu pri ktorom budú použité zbrane najvyššieho kalibru, teda i taktické jadrové zbrane. Najhoršie na tom však je že že Washington i keď dodá 31 tankov typu Abrams na bojisko, robí všetko pre to, aby vinu za eskaláciu napätia zvalil na európskych spojencov, čiastočne i na Nemecko.
Nemecký kancelár Olaf Scholz totiž v stredu na zasadnutí vlády neoznámil len dodávku 14 tankov Leopard 2, ale udelil i súhlas s dodávkou ďaleko vyššieho počtu týchto tankov ďalšími štátmi NATO. Zaujímavou zostala jeho poznámka o tom, že ich rozhodnutie sa opiera o širokú medzinárodnú spoluprácu v tejto otázke. Kancelár Scholz si však v tejto otázke ponechal akúsi poistku, ked na konferencii v Davose pred pár dňami vyhlásil, že Nemecko nikdy v takýchto otázkach nepostupuje osamotene, ale vždy postupuje v súlade s ostatnými spojencami, špeciálne s USA.
Zaujímavé však zostáva prečo prezident USA z taktických dôvodov čakal na to aby to bolo práve Nemecko ktoré ako prvé vyhlási dodávku týchto moderných tankov, a až po niekoľkých hodinách sa pripojil k vyhláseniu Olafa Scholza ked potvrdil dodávku 31 tankov Abrams. Je nepochybné že dodávkou najmodernejších tankov typu Leopard 2, tankov typu Abrams 1 sa Ukrajine poskytne podstatná pomoc a úroveň bojov bude na kvalitatívne vyššej úrovni. USA má snahu ako obvykle i v tomto prípade presunúť zodpovednosť na spojencov NATO v Europe, ved čo ak sa oni už raz rozhodli o takejto pomoci, musíme i my ako spojenci postupovať rovnako. Vypadá to tak, že ak by došlo k prípadnému konfliktu, miesto kde sa tento bude odohrávať je predsa Európa, v žiadnom prípade ním nemôže byť USA.
Ukrajina volá po dodávke takýchto tankov ihneď, bez ohľadu na to, že k ich obsluhe nemá vyškolený personál. I po dodávke takýchto tankov minimálny výcvik k akej takej obsluhe trvá 3-6 mesiacov dokedy môže byť o výsledku konfliktu v podstate rozhodnuté, alebo Ukrajina sa môže nachádzať v oveľa zložitejšej pozícii. Logické je že Ukrajina bude požadovať k obsluhe tankov i personál, aby tieto mohli byť efektívne využité. Nuž kde takýto personál vziať. Najbližšie je Poľsko, ktoré vie dodať i logistickú podporu spolu s personálom, ďalej mnoho ďalších európskych členských štátov, východného krídla NATO, medziiným i Česko ako i Slovensko. čo podstatne zvyšuje obavy z toho že rozšírenie konfliktu zasiahne i členské štáty NATO.
Zostáva však otázka či Ukrajina nevyvinie tlak na najbližšie štáty, východnej Europy, Poľsko, Česko , Slovensko, Bulharsko a iné členské štáty, aby uzatvorili akýsi vzájomný pakt o vojenskej pomoci Ukrajine, na základe požehnania USA. Potom by bolo jednoduché k obsluhe najmodernejších zbraní NATO použiť personál z týchto štátov priamo na bojisku NATO. A to už by podľa môjho názoru bol už potom iba začiatok toho najhoršieho. Bravúrne by však mohlo byť stanovisko USA, ktoré by mohlo vycúvať z ustanovenia článku 5, zmluvy o pomoci NATO, pretože ide o lokálny pakt iba niekoľkých štátov, nie o pakt NATO. Je pravdepodobné že podobne by sa z konfliktu snažilo vycúvať i Nemecko.
Takáto myšlienka mi nedá spávať. Ved v tomto prípade by mohla byť obetovaná vojenská sila nášho štátu, došlo by k neuveriteľným a nezmyselným stratám na životoch našich i iných vojakov. Preto som zmenil tak náhle stanovisko k termínu volieb, pretože čím skôr tým lepšie. Servilnost našej zahranično politiky, politiky ministerstva obrany voči NATO nemá obdobu, vypadá to tak, že v zaslepenosti nedokážeme postupovať logicky. V servilnosti sme zašli až tak ďaleko, že o takomto postupe je už dopredu rozhodnuté. Na Rusko-Ukrajinskom fronte sa očakáva veľká letná ofenzíva. Ukrajinské ozbrojené sily v nej iurčite rátajú s kvalifikovanou obsluhou bojových strojov, zariadení, logistickej podpore mnohých štátov NATO. Najbližší a najvernejší spojenci sú predsa na východnom krídle NATO, preto Ukrajina s ich zaradením do bojových operácií kalkuluje už i v teraz pripravovaných bojových plánoch.
Zapojenie nášej armády do priamych bojov v Rusko-Ukrajinskom konflikte odsudzujem nielen ja, ale i mnohí iní. Preto najlepším riešením je využiť predčasné voľby na to aby národ v priamych voľbách rozhodol o osude tohto štátu, pretože by sa mohlo stať, že stará garnitúra už rozhodla, a my o svojom osude už nemáme možnosť rozhodnúť.
cela pointa je velmi jednoducha Caputa... ...
....." aby uzatvorili akýsi vzájomný pakt... ...
Zmena nebude, len bude vo vláde viac... ...
Kazda minuta co tu basuje tato banda debilov... ...
Ako rozdiel troch mesiacov konania volieb... ...
Celá debata | RSS tejto debaty