Založ si blog

Budú platiť Ezechielove proroctvá i pre Slovensko ???

Ako správny kresťan v seniorskom veku som sa rozhodol i cez tieto Veľkonočné sviatky navštíviť chrám boží v našom okresnom meste. Ako senior dôchodca som skutočne znechutený životom a problémami celej spoločnosti.

Určite mi všetci dáte za pravdu, že turbulentná až chaotická súčasná politická scéna vzbudzuje nechuť bežných ľudí o akúkoľvek aktivitu v politickom živote. Nielen ja ale i mnoho ďalších seniorov má názor, že nemá význam v politickom živote sa angažovať, keďže všetko je už vopred stratené a odsúdené k zániku. I tieto voľby sú podľa väčšiny seniorov len akousi politickou fraškou, v ktorej ich politická elita použije ako bábky, ktoré po predstavení – voľbách, zahodia,nakoľko úlohu splnili.

Otázkou teda je či a ako sa politicky v nasledujúcich voľbách majú angažovať, aj napriek tomu, že i v týchto voľbách budú len bábikami ?

V kázni zborového farára boli použité slová proroka Ezechiela uverejnené v textoch: Ez 1 – 14., avšak i napriek ich vysloveniu cca 600 rokov pred našim letopočtom sú nesmierne zaujímavé i pre dnešný zživot.

“Ruka Hospodinova bola nado mnou a Hospodin ma v duchu zložil do stredu údolia plného kostí. Povedal mi “ človeče môžu tieto kosti ožiť? Odpoveď – Pane veď Ty to vieš. Riekol mi : Prorokuj o týchto kostiach a povedz im:Suché kosti počujte slovo Hospodinovo. Ajhľa vovediem do Vás ducha a ožijete, položím na vás šľachy, obložím vás mäsom, natiahnem na vás kožu a dám do vás ducha, ožijete a poznáte, že ja som Hospodin. Počas prerokovanie nastal šum a hrkot kostí. Videl som na nich rásť šľachy, mäso, kožu, no duch v nich nebol. Duch potom riekol:Prorokuj a povedz -Duch dýchni na tu pobitých aby ožili a postavili sa na nohy. Oni však hovorili: – Suché sú naše kosti, zahynula naša nádej, sme straten. Preto prorokuj a povedz takto : Ajhľa otvorím vaše hroby a keď vás vyvediem z vašich hrobov, ako svoj ľud, vložím do vás svojho ducha ožijete a zložím vás na vašu pôdu, potom poznáte že ja Hospodin som to povedal a splním to”.

Toto proroctvo pre jeho aktuálnosť ma ohromne zaujalo. Či my ľudia žijúci v súčasnosti nežijeme v štáte, ktorý ako inštitúcia nezlýháva v tom zásadnom. Politický chaos vyvoláva beznádejnosť, takže namiesto zodpovednosti boja za spravodlivosť sa národ uzatvára do pevnosti, chráni si síce svoje základné tradície ale nepodniká nič na zmenu situácie. Namiesto nasledovania príkladu života a učenia Ježiša Krista sa všetci spoliehajú na akúsi automatickú spásu, spoločnosť vytvára teórie, rituály, neraz zabalené do nádhery ktorá má ostatných presvedčiť o tom, že najlepšou cestou k spáse je nerozmýšľať stačí len poslušne a slepo nasledovať.

Najnebezpečnejšie je to, že ak sa predsa len občas objavia výnimky, odvážni jednotlivci ktorí sa snažia pomáhať, porozumieť tomu čo spôsobilo tento chaos sú prenasledovaní. Neraz narazia na tvrdý odpor tých čo majú v rukách politickú moc, napokon rezignujú ustúpia a nádej zmeniť budúcnosť zamenia za hrobové ticho minulosti a ostanú len suché kosti.

Z tohto proroctva vysloveného v tejto kázni by sme si všetci a nielen tí ktorí sa kázne zúčastnili mali vytvoriť názor o tom, že človek bol stvorený na splnenie božieho cieľa, nechať sa neustále formovať v niečo nové, hľadieť dopredu, nie dozadu.

Ezechielovo proroctvo o suchých kostiach realisticky opisuje obraz konca všetkých ľudských nádejí, zodpovedajúci i našej súčasnej spoločnosti. Podľa proroctva i keď nešťastia a útrapy podlomili silu a nádej ľudu, ktorí už prestali dúfať v lepšiu budúcnosť, dobrou správou je že prorok takýchto ľudí povzbudzuje, aby sa prebrali a zvestuje im že príde v budúcnosti k lepšiemu. Prorok Ezechiel vidí nové vzkriesenie národa, keďže suché kosti budú oživené a duch im vdýchne život a myslenie. Text proroctva teda predpovedá akési mrtvychvzkriesenie.

Preto i pre dnešnú spoločnosť je toto proroctvo aktuálne v tom, že žijeme v spoločnosti ktorá akoby sa vzdala akejkoľvek nádeje na nové perspektívy, ktorá namiesto odvahy čeliť výzvam dneška obracia sa k niečomu falošnému a spolieha sa na rétoriku nenávisti, pričom neraz prostredníctvom všelijakých pseudo prorokov zdôrazňuje že takto koná v záujme zachovania krfesťanských tradícií. Spoločnosť potom neraz velebí takýchto vodcov, ktorí ponúkajú jednoduché riešenie, v prospech seba, v prospech mamony.

Nechcem v tomto príspevku vypadať ako ten, kto dokáže vyriešiť problémy spoločnosti, ale jedno viem že po tejto Veľkonočnej kázni budem v budúcnosti v kázniach hľadať analógie a čítať medzi riadkami. Som presvedčený že táto kázeň ponúpa správne riešenie.

Je čas volieb a falošní proroci, predstavitelia najmenej dvoch politických strán začali boj o hlas seniorov dôchodcov, plánujú vzkriesiť “mŕtve kosti” len na jediný účel zaktivizovať ich vo voľbách, získať hlas, potom ich odhodiť. To je podstata agitácie tých falošných prorokov.Ľudia by sa mali obrátiť a ísť cestou otvorenej angažovanosti.Zistili by, že je to Boh, ktorý ľuďom podá vždy pomocnú ruku, prijme ich s otvorenou náručou, priateľským pohladením a láskou. Porozumie i tým najmenším aby pochopili že svojim správaním by mali zmeniť život k lepšiemu, tak aby bol analģiou vzkriesenia. Ak sa tak nestane naše životy, osud celej spoločnosti bude ležať v troskách, tak ako to bolo povedané v úvode Ezechilovho proroctva. Osud bude ležať v údolí plnom suchých kostí bez života a nádeje.

Veľmi si vážim slová zborového farára použité v tejto kázni, jeho odvahu, podnet k tomu aby ľudia začali rozmýšľať.

Prichádza čas kortešačiek, preto len taká malá prosba pre našich seniorov. Starostlivo zvažujte či v kortešačkách nejde o falošných prorokov, pri tomto použite zdravý rozum a kresťanské cítenie.

Je obvinenie Donalda Trumpa účelové ???

31.03.2023

Osoba bývalého prezidenta Donalda Trumpa je snáď najkontroverznejšou osobou v histórii prezidentov USA. Bývalý prezident Trump bol úplne iný typ prezidenta než na akého v USA boli zvyknutí. Osobnosť tohto prezidenta vyvolala mnoho rozporuplných názorov na jeho historický význam nielen v USA, ale i vo svete. Dalo by sa povedať, že Donald Trump svojou typickou kontroverznosťou [...]

Nikto nedáva viac ako ten kto dáva nádej……………….

30.03.2023

Tak úplne náhodou pri mojich denno-denných seniorských prechádzkach mestom spozoroval som reklamný slogan “Nikto nedáva viac ako ten kto dáva nádej”. Skutočne výstižné pre Slovensko a dobu v ktorej žijeme. Je to doba chaosu, neistoty, dokonca i beznádeje. Preto nám seniorom dôchodcom chýba ten, kto nádej dáva. Ako senior dôchodca som si položil otázku, kto v tejto [...]

Interview pápeža Františka pri príležitosti 10.výročia jeho pontifikátu – “kostol nie je domov len pre niektorých ale je pre všetkých veriacich”.

12.03.2023

Pápež František v týchto dňoch oslavuje 10 Výročie jeho pontifikátu. Ach ten čas tak rýchlo letí, zdá sa mi ako by to bolo včera.čo sa ujal pápežského stolca. Internetový portál Vatican News, uverejnil informáciu o tom, že pápež František poskytol interview Paolovi Rodarimu, moderátorovi Taliansko-švajčiarskeho rádia a televízneho vysielania pri príležitosti 10. [...]

Ľudovít Ódor, Petr Fiala

Fiala u Ódora: Česko a Slovensko sú zajedno pri podpore Ukrajiny

31.05.2023 22:33

Česko a Slovensko sú zajedno v názore na podporu Ukrajiny, ktorá sa bráni ruskej agresii, uviedol český premiér Fiala po stretnutí s Ódorom.

protest súdna mapa

Štartuje nová súdna mapa. Sľubuje menej čakania a viac kvality, čo sa zmení v praxi?

31.05.2023 20:00

Veľká reforma súdov je tu. Dnes začína na Slovensku platiť nová súdna mapa.

Nemecko, NATO, Slovensko, Mantis, vojaci, výcvik

VIDEO: Bundeswehr cvičí Slovákov obsluhovať Mantis

31.05.2023 19:52

Nemecká armáda vykonáva v súčasnosti výcvik niekoľko desiatok slovenských vojakov na obsluhu systémov protivzdušnej obrany Mantis.

Poland Politics Law

Poľská vláda na opozíciu uplietla ruský bič

31.05.2023 18:04

V krajine, kde Putinova agresia proti Ukrajine ešte viac vyhrotila tradičné protiruské nálady, má novozriadená vyšetrovacia komisia skúmať, kto z domácich politikov podľahol vplyvu Moskvy.

rusty

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 118
Celková čítanosť: 218447x
Priemerná čítanosť článkov: 1851x

Autor blogu

Kategórie