Založ si blog

Interview pápeža Františka pri príležitosti 10.výročia jeho pontifikátu – “kostol nie je domov len pre niektorých ale je pre všetkých veriacich”.

Pápež František v týchto dňoch oslavuje 10 Výročie jeho pontifikátu. Ach ten čas tak rýchlo letí, zdá sa mi ako by to bolo včera.čo sa ujal pápežského stolca. Internetový portál Vatican News, uverejnil informáciu o tom, že pápež František poskytol interview Paolovi Rodarimu, moderátorovi Taliansko-švajčiarskeho rádia a televízneho vysielania pri príležitosti 10. Výročia jeho pontifikátu.

Pre Paola Rodariho je to nepochybne veľké vyznamenanie. Interview bude odvysielané dňa 12. 3.2023 na www. rsi.ch. Pápež František sa v interview zaoberal otázkami zivota celej spoločnosti, odpovedal i na osobné otázky, a tak ako to len on vie jednoduchou cestou, pragmaticky vysvetlil jeho názory na svetové dianie, vyjadril sa i k otázkam jeho osobného života, opakovane vysvetlil jeho stanovisko k prebiehajúcemu vojnovému konfliktu na Ukrajine ako i ďalším konfliktom vo svete.

Pápež František veľmi zaujímavo odpovedal na otázku moderátora prečo sa považuje za pápeža pre tých najmenších, tak ako ho mnohí považujú.

Uviedol že skutočne uprednostňuje tých, ktorí sú vyradení, pretože chudobní sú Ježišovi favoriti, pričom zdôraznil že Ježiš nikdy neposielal preč ani bohatých. Podľa neho toto znamená že nikto nie je od stola vylúčený. V súlade s cirkevným učením vysvetlil, že ak hostia k stolu neprídu, je treba ísť na hlavnú ulicu,pozvať kohokoľvek aby sa zúčastnil banketu bez ohľadu na to či je chorý, či je dobrý alebo zlý človek, bez ohľadu na to či je malý, veľký, chudobný alebo bohatý. Všetci si musia uvedomiť že kostol nie je domov len pre niektorých, nie je selektívny, ale je pre všetkých veriacich.

Pozornosť si zaslúži i odpoveď pápeža k ľuďom, ktorí majú pocit že sú z cirkvi vylúčení pre ich spôsob života.

Názory niektorých ľudí tohto sveta, ktorí si myslia že sú niečím viac ako druhí sú nesprávne. Všetci sme hriešnici. Hriech je vždy a všade prítomný. Až v hodine pravdy musíme všetci povedať pravdu o svojom živote a vtedy všetci vidia že sú hriešnici.

Za najzaujímavejšie z celého interviews však považujem jeho názory o Europe.

Práve teraz tu máme mnoho politikov, predsedov vlád, alebo mladých ministrov, Je treba aby sa jeden rozprával s druhým, i keď je jeden zľava, iný zprava, obaja sú mladí, preto je treba mať dialóg s každým aj s mladými ľuďmi.

K otázke vojen v Európe odpovedal

Pred viac ako 100 rokmi sme tu mali I. Svetovú, potom II. Svetovú vojnu. Súčasný konflikt tak ako i iné vojny sa sformoval z malých kúskov, ale dnes už nikto nemôže povedať že by to nebola celosvetová vojna. Mocnosti tohto sveta sú do tejto vojny zapojené. Bojiskom je Ukrajina. Každý tam bojuje. Prinášajú sa tam zbrane, mocnosti zbroja. Vojny spotrebujú staré zbrane, ktoré sú predané,nové sa vyrábajú a súčasne sú vo vojnovom konflikte i testované.

Pápež František sa pred konfliktom na Ukrajine osobne viackrát stretol s Putinom. Moderátora zaujímalo, čo by mu povedal ak by sa s ním stretol teraz.

Hneď na druhý deň po vypuknutí vojny pápež išiel na ruskú ambasádu, kde žiadal osobné stretnutie s Putinom, chcel dokonca za ním ihneď vycestovať. Minister Lavrov mu však odpísal a poďakoval s tým, že teraz nie je na to čas. Putin vie o tom, že pápež je ochotný kedykoľvek sa s ním stretnúť, ale vo všetkom sú imperiálne záujmy, a to nielen ruské ale i záujmy iných mocností. Je to typické pre všetky impériá že ľudí dávajú až na druhé miesto.

Interview Paola Rodariho sa dotklo i osobného života pápeža Františka. Zaujímavá bola jeho odpoveď o možnej reziognácii, keďže pápež Benedikt otvoril dvere pápežskej rezignácie v budúcnosti.

Je to únava ktorá spôsobuje že veci sa nevidia čisto. Chýbajú aj jasné úsudky pri hodnotení situácií. Fyzický problém je tiež dôvodom na rezignáciu. Pápež sa osobne vždy o týchto otázkach rozpráva s viacerými kaerdinálmiá, pričom oni mu poradili, že je to dobré, treba vydržať. Preto ich požiadal aby zakričali včas.

Prekvapujúca bola odpoveď na otázku moderátora prečo pri vítaní ľudí ich vždy žiada aby sa za neho modlili.

“ Som si istý že každý z nás sa modlí. Aj neveriacim poviem, modlite sa za mňa, a ak sa nemodlíte tak prosím pošlite mi pozitívne vibrácie. Jeden priateľ ateista mu napísal, že mu posiela pozitívne vibrácie. Je to síce pohanský spôsob motlidby, ale je to cesta lásky A milovať niekoho je motlidba”.

Ostáva nám len zaželať pápežovi veľa pevného zdravia, veľa sily pri presadzovaní názorov ako skončiť ten strašný vojnový konflikt. Zaželať jemu ale i cirkvám celého sveta jednotný postup pri riešení najzávažnejších problémov tohto sveta. Verte tomu, že ak by mocní tohto sveta rešpektovali pápežové kresťanské názory, všetky svetové konflikty by čoskoro skončili.

Prečo sa Slovák v mnohom podobá na Mexičana

11.03.2023

Už ani neviem kde, ale niekde na sociálnej sieti som prečítal takú zvláštnu úvahu o tom ako rýchlo utekajú dni nášho produktívneho života, takže človek si radosti života neužije, pretože rýchlo príde staroba a s ňou spojený koniec života. Myslím si že všetci žijeme v akejsi hektickej dobe, dobe keď každý z nás je akosi uponáhľaný a sociálne styky kedysi tak [...]

Je dôvod aby socha Matka Vlasť v Kyjeve už neplakala ?????

26.02.2023

Všetci návštevníci Kyjeva si nepochybne natrvalo zachovajú v pamäti ikonickú a snáď najväčšiu sochu na svete, sochu ženy s mečom a štítom, nachádzajúcu sa na pahorku pravej strany rieky Dneper. Samotná socha je vysoká viac ako 80 metrov, Len meč má váhu 9 tón a štít váhu 13 tón. Táto dominanta Kyjeva bola slávnostne odhalená v roku 1981, bývalým predstaviteľom [...]

Je Irán a jeho obohacovanie uránu nad 84 % ohrozením svetovej bezpečnosti………….

21.02.2023

Pri pohľade na Irán a jeho geopolitické postavenie vo svete je každému jasné, že jeho postavenie je špecifické v oblasti Blízkeho Východu. Spomeňme si na jeho postavenie v polovici 2O. Storočia, kedy po tak nešťastnej revolucii moc tejto prosperujúcej krajiny s najväčšími zásobami ropy na svete prešla do rúk chaotickej moci ajjatolláhov tejto krajiny. Svet si iste pamätá [...]

parlament, hlasovanie, predčasné voľby, zmena ústavy, Michal Šipoš

Šipoš: Skorší termín volieb by schvaľovanie zákonov v NR SR neovplyvnil

26.03.2023 15:06

Podľa podpredsedu opozičného Smeru Juraja Blanára by bolo férové, ak by boli voľby tri mesiace po tom, ako bola odvolaná vláda.

Na telo

Kollár považuje výmenu stíhačiek a vrtuľníkov za dobrú, Fico nesúhlasí

26.03.2023 14:50

Podľa šéfa Smeru Slovensko bojové vrtuľníky nepotrebuje.

Fico

Fico sa dostal na čelo v ďalšom prieskume. Heger by vytlačil Matoviča z parlamentu

26.03.2023 13:40

Prieskumy preferencií politických strán viacerých agentúr naznačili, že Smer sa opäť derie na čelo sympatií voličov.

Polícia / Putá / Zadržanie /

Polícia obvinila 53-ročného muža, vo Veľkých Slemenciach mal zavraždiť manželku

26.03.2023 12:27

K rodinnej tragédii došlo v piatok krátko pred polnocou v jednom z rodinných domov.

rusty

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 198967x
Priemerná čítanosť článkov: 1730x

Autor blogu

Kategórie