Založ si blog

Prečo sa Slovák v mnohom podobá na Mexičana

Už ani neviem kde, ale niekde na sociálnej sieti som prečítal takú zvláštnu úvahu o tom ako rýchlo utekajú dni nášho produktívneho života, takže človek si radosti života neužije, pretože rýchlo príde staroba a s ňou spojený koniec života.

Myslím si že všetci žijeme v akejsi hektickej dobe, dobe keď každý z nás je akosi uponáhľaný a sociálne styky kedysi tak časté náhradí sociálnymi sieťami v ktorých hľadá a stráži si svoje súkromie, ktoré však nezodpovedá jeho osobnosti žiť v kolektíve, byť plný sociálnych kontaktov. Je to už tak, IPhone, Samsung, IPad, počítače a ďalšie elektronické hračky nahradili spoločenský život človeka.

Po prečítaní tejto úvahy som si uvedomil že život bežne žijúceho Slováka je v mnohom podobný životu bežného Mexičana. Uvažoval som o tom, čo máme spoločného s národom tak značne geograficky vzdialenom, hovoriacim s rozdielnym jazykom,avšak s podobnými zvykmi. Mexičania sú vo všeobecnosti príjemní ľudia, avšak mnohí, najmä ich susedia z USA ich prezývajú slovom “maňana” (zajtra). Zajtra je doslovný preklad avšak slovíčko “maňana” znamená pre Mexičana úžasne široký pojem.

Podnikať v Mexiku je administratívne veľmi jednoduché, pracovné prostredie je príjemné, pracovná sila je lacná, takže vidina výsledného efektu, zisku je vysoká. Skutočnosť je však iná. Slovo “maňana” počujete takmer všade, či už pri bežnom súkromnom rozhovore,ktorý končí slovom “maňana” – zajtra, niekedy inokedy, možno aj nikdy.”Maňana” môže znamenať niečo ako čoskoro budeme pokračovať v jednaní, pokračovať vo výrobe a pod.

Takto to v Mexiku ide zo dňa na deň, výsledky “maňana” sa odkladajú, posúvajú na ďalšie “maňana” Preto potom i celá spoločnosť vypadá tak, akoby čakala na akési “maňana” ktoré všetky problémy vyrieši. Preto som uvažoval že i my na Slovensku žijeme v zajatí akéhosi “maňana”, či už celá spoločnosť, keď politické elity odkladajú všetko na akési maňana čo je len na škodu veci. Zasadnutie parlamentu sa odkladá na maňana, Čakáme na ministra obrany lebo maňana vysvetli dodávku stíhačiek na Ukrajinu. Maňana, maňana, maňana a v krajine nastáva chaos, lebo často v dôsledku neznalosti chýba rozhodnosť v rozhodovaní, ktorú nahrádza slovko “maňana”.

Jednotlivci sa tiež chovajú presne v zásad duchu už uvedeného “maňana”. Každý z nás sa neraz vyskytne v situácii keď deň sotva začne a už je večer, pondelok začne a už je tu piatok, ktorý vypadá tak ako by to bol utorok. Mesiac uteká za mesiacom, rok za rokom. Takto v živote ujde 4O, 5O, 6Oka a zrazu máme pocit že náš život akosi rýchlo uplynul, chceli by sme vrátiť sa späť, ale už sa to nedá.

Prosím buďme sebakritický, zanalyzujme si náš ušlý život pričom zistíme, že až príliš často sme počas nášho života používali pár slov rovnajúcich sa slovu “maňana”, ktorými u nás sú slová, potom, možno, zajtra, no veď ešte uvidíme, ešte o tom porozmýšľame, čas všetko vyrieši atď.

Pokúsme sa teda odstrániť z nášho života slovo ”potom” alebo jemu podobné slová, ako potom to urobím…….., potom ti zavolám, potom ti poviem, potom to zmením, možno neskoršie, nechajme to na zajtra……….

Je to už akýsi spoločenský zvyk že nechávame všetko na neskôr, akoby to bolo jediné riešenie. Potom bude lepšie, potom to lepšie pochopíme. Život však práve pre toto slovko “potom” alebo jemu ďalšie podobné utečie medzi prstami , bez toho, že by sme realizovali to čo sme mali.

Neuvedomujeme, alebo uvedomujeme si iba čiastočne čo sa stane potom:

Potom čo sa malo v živote stať sa práve stratilo…….potom aj čaro života zmizne, potom keď sa veci zmenia……….., potom až deti vyrastú………….., potom i ľudia zostarnú…………., potom sa dni radosti premenia na dni starosti, potom sa však život skončí………., potom je už ozaj všetkému koniec.

Z týchto smutných úvah o “potom” vyplýva len jedno správne riešenie. Uzamknite slovko “potom” a jemu podobné slová do trezora svojej duše, nepoužívajte ho. Žite. teraz a nie neskôr, či potom. Život neraz v našich predstavách môže vypadať ako večnosť, verte však, že práve život je iba akýsi krátky sen so smutným koncom, krátky moment a rýchlo uplynie práve preto, že používame slovo potom, neskôr,možno zajtra atď.

Žite v súčasnosti, rozhodujte v súčasnosti o všetkých podstatných veciach svojho života, neodkladajte ich riešenie na neskoršie “p o t o m “ pretože potom môže byť už ozaj neskoro.

Interview pápeža Františka pri príležitosti 10.výročia jeho pontifikátu – “kostol nie je domov len pre niektorých ale je pre všetkých veriacich”.

12.03.2023

Pápež František v týchto dňoch oslavuje 10 Výročie jeho pontifikátu. Ach ten čas tak rýchlo letí, zdá sa mi ako by to bolo včera.čo sa ujal pápežského stolca. Internetový portál Vatican News, uverejnil informáciu o tom, že pápež František poskytol interview Paolovi Rodarimu, moderátorovi Taliansko-švajčiarskeho rádia a televízneho vysielania pri príležitosti 10. [...]

Je dôvod aby socha Matka Vlasť v Kyjeve už neplakala ?????

26.02.2023

Všetci návštevníci Kyjeva si nepochybne natrvalo zachovajú v pamäti ikonickú a snáď najväčšiu sochu na svete, sochu ženy s mečom a štítom, nachádzajúcu sa na pahorku pravej strany rieky Dneper. Samotná socha je vysoká viac ako 80 metrov, Len meč má váhu 9 tón a štít váhu 13 tón. Táto dominanta Kyjeva bola slávnostne odhalená v roku 1981, bývalým predstaviteľom [...]

Je Irán a jeho obohacovanie uránu nad 84 % ohrozením svetovej bezpečnosti………….

21.02.2023

Pri pohľade na Irán a jeho geopolitické postavenie vo svete je každému jasné, že jeho postavenie je špecifické v oblasti Blízkeho Východu. Spomeňme si na jeho postavenie v polovici 2O. Storočia, kedy po tak nešťastnej revolucii moc tejto prosperujúcej krajiny s najväčšími zásobami ropy na svete prešla do rúk chaotickej moci ajjatolláhov tejto krajiny. Svet si iste pamätá [...]

Polícia / Putá / Zadržanie /

Polícia obvinila 53-ročného muža, vo Veľkých Slemenciach mal zavraždiť manželku

26.03.2023 12:27

K rodinnej tragédii došlo v piatok krátko pred polnocou v jednom z rodinných domov.

adam puškár, daniel tupý

Súd rozhoduje o väzbe advokáta Adama Puškára obvineného z vraždy Daniela Tupého

26.03.2023 10:50

Advokát obvineného odkazuje, že polícia nemá pravého páchateľa.

prigožin

Prigožin otočil: Nacisti na Ukrajine nie sú, Rusko nebojuje s NATO

26.03.2023 09:45

Šéf ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny prekvapil.

Ruský okupant / Ruský vojak / Cherson /

Ukrajina repatriovala do Ruska všetkých ťažko ranených zajatcov. A čo Moskva? Pohŕda medzinárodnými normami

26.03.2023 08:49

Ide o všetkých ťažko ranených Rusov, ktorí upadli do ukrajinského zajatia od vypuknutia vojny pred 13 mesiacmi.

rusty

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 198945x
Priemerná čítanosť článkov: 1730x

Autor blogu

Kategórie