Založ si blog

Je Irán a jeho obohacovanie uránu nad 84 % ohrozením svetovej bezpečnosti………….

Pri pohľade na Irán a jeho geopolitické postavenie vo svete je každému jasné, že jeho postavenie je špecifické v oblasti Blízkeho Východu. Spomeňme si na jeho postavenie v polovici 2O. Storočia, kedy po tak nešťastnej revolucii moc tejto prosperujúcej krajiny s najväčšími zásobami ropy na svete prešla do rúk chaotickej moci ajjatolláhov tejto krajiny. Svet si iste pamätá dlhotrvajújúcu rukojemnícku drámu, pracovníkov veľvyslanectva USA ktorá nadobro narušila vzťahy medzi USA a Iránom. Irán po tejto revolúcii vždy hral zákulisné hry, v snahe vždy dosiahnuť pozíciu lídra Blízkeho Východu a celej islamsky hovoriacej populácie. Takto sa postupne snažil jadrovy zbrojiť, s čím svetová verejnosť nesúhlasila a vďaka svetom uvaleným sankciám došlo k jeho izolovanosti vo svete. Irán vždy vytrvalo hľadal možnosti ako pod rúškom jadrového výskumu vojensky posilniť svoju vysnívanú pozíciu islamského lídra. .

Tvrdenia Iránu o tom, že obohacovanie uránu sa uskutočňunje iba v snahe dosiahnuť sebestačnosť jadrového páliva pre jadrové reaktory neraz nezneli dôveryhodne, ale napokon docielili medzinárodnú dohodu uzavretú za vlády prezidenta Obamu, obsah ktorej USA po odchode Obamu same USA kritizovalo. . Izrael, sa cítil byť najviac ohrozený agresívnou politikou Iránu, pretože tento ho vo svojej politike označoval za pôvodcu všetkých problémov na Blízkom Východe. Izrael viacnásobne poukázal na to, že Irán obchádza svoje záväzky o obohacovaní uránu iba na mierové účely a tajne vyrába atómovú zbraň.

Spravodajské služby Izraela ale i iných štátov signalizujú, že v dnešných dňoch sú nezvratné dôkazy o tom, že Irán obohacuje urán pre vojenské účely, čím porušuje nariadenia Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu, keďže nastal moment kedy Irán vo svojich reaktoroch obohatil urán nad 84 %. Poradca Národnej bezpečnosti Izraela Tzachi Haneghi na medzinárodnej konferencii 21. 2. 2023 oznámil túto poľutovaniahodné skutočnosť: Tlačové agentúry Bloomberg a Reuters vo svojich informáciach odhalili, že Iran je momentálne veľmi blízko momentu keď obohacovanie uránu dosiahne takmer 90 %, i keď Irán neustále tvrdí že obohacovanie uránu predstavuje iba 6O % čo je bežné pre jeho použitie ako jadrového paliva.

Informácie o obohacovaní uránu žiaľ nasvedčujú tomu, že Irán sa bezprostredne snaží zhotoviť nukleárne zbrane, s ktorými by potom chcel dosiahnuť pozíciu lídra v islámskom svete. Takýto postou Iránu preto podstatne ohrozuje bezpečnosť celého regiónu.

Nepochybným faktom pri obohacovaní uránu je skutočnosť, že ak jeho obohacovanie presiahne 84 % ide o obohacovanie v takom rozsahu ktoré sa používa pri výrobe nukleárnych znbraní, o čom niet pochybností.

Preto je snahou aby sa medzinárodná verejnosť celého sveta dozvedela pravdu o snahe Iránu použiť jadrové palivo nie na mierové účely, ale jeho snahu z neho vyrobiť nuklearne zbrane. .

Otzázkou pre bezpečnosť celého regionu je čo urobí svetová verejnosť v takejto situácii. Na jednej strane je tu snaha Medzinárodného združenia pre átomovu energiu svojimi opatreniami donútiť Irán ihneď upustiť vo svojich snahách vyrobiť atómovu zbraň. s čím súhlasí široká svetová verejnosť.

Na strane druhej však vzniká v tejto oblasti ďalšie skutočné napätie. Zdá sa akoby medzinárodné napätie nebolo už teraz dosť veľké, ale stále viac je aktuálne že v prípade nedosiahnujtia zmien Iránu v obohacovaní uránu, dôjde k spoločnej vojenskej akcií voči Iránu, Za zmienku stojí i váhavosť súčasnej administratívy USA. Postup Iránu svedčí o jeho nezodpovednosti k medzinárodným záväzkom, ktoré porušuje. Čas je hlavný faktor, ktorý hrá v neprospech bezpečnosti tohto regionu, Faktor času by mal hrať podstatnú úlohu pri prijatí ďalších opatrení voči Iránu, v snahe zabrániť mu vo výrobe átomovej zbrane. Ak však v krátkom čase nedôjde k vyriešeniu tejto háklivej otázky, žiaľ môže sa stať že Irán vytvorením nukleárnej zbrane dosiahol svoj cieľ a destabilizáciou tohto regionu docieli len ďalšie problémy aj na svetovej politickej scéne.

Interview pápeža Františka pri príležitosti 10.výročia jeho pontifikátu – “kostol nie je domov len pre niektorých ale je pre všetkých veriacich”.

12.03.2023

Pápež František v týchto dňoch oslavuje 10 Výročie jeho pontifikátu. Ach ten čas tak rýchlo letí, zdá sa mi ako by to bolo včera.čo sa ujal pápežského stolca. Internetový portál Vatican News, uverejnil informáciu o tom, že pápež František poskytol interview Paolovi Rodarimu, moderátorovi Taliansko-švajčiarskeho rádia a televízneho vysielania pri príležitosti 10. [...]

Prečo sa Slovák v mnohom podobá na Mexičana

11.03.2023

Už ani neviem kde, ale niekde na sociálnej sieti som prečítal takú zvláštnu úvahu o tom ako rýchlo utekajú dni nášho produktívneho života, takže človek si radosti života neužije, pretože rýchlo príde staroba a s ňou spojený koniec života. Myslím si že všetci žijeme v akejsi hektickej dobe, dobe keď každý z nás je akosi uponáhľaný a sociálne styky kedysi tak [...]

Je dôvod aby socha Matka Vlasť v Kyjeve už neplakala ?????

26.02.2023

Všetci návštevníci Kyjeva si nepochybne natrvalo zachovajú v pamäti ikonickú a snáď najväčšiu sochu na svete, sochu ženy s mečom a štítom, nachádzajúcu sa na pahorku pravej strany rieky Dneper. Samotná socha je vysoká viac ako 80 metrov, Len meč má váhu 9 tón a štít váhu 13 tón. Táto dominanta Kyjeva bola slávnostne odhalená v roku 1981, bývalým predstaviteľom [...]

Polícia / Putá / Zadržanie /

Polícia obvinila 53-ročného muža, vo Veľkých Slemenciach mal zavraždiť manželku

26.03.2023 12:27

K rodinnej tragédii došlo v piatok krátko pred polnocou v jednom z rodinných domov.

adam puškár, daniel tupý

Súd rozhoduje o väzbe advokáta Adama Puškára obvineného z vraždy Daniela Tupého

26.03.2023 10:50

Advokát obvineného odkazuje, že polícia nemá pravého páchateľa.

prigožin

Prigožin otočil: Nacisti na Ukrajine nie sú, Rusko nebojuje s NATO

26.03.2023 09:45

Šéf ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny prekvapil.

Ruský okupant / Ruský vojak / Cherson /

Ukrajina repatriovala do Ruska všetkých ťažko ranených zajatcov. A čo Moskva? Pohŕda medzinárodnými normami

26.03.2023 08:49

Ide o všetkých ťažko ranených Rusov, ktorí upadli do ukrajinského zajatia od vypuknutia vojny pred 13 mesiacmi.

rusty

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 198939x
Priemerná čítanosť článkov: 1730x

Autor blogu

Kategórie