Založ si blog

Prečo som zmenil svoj názor o termíne volieb……….

Ešte do včerajšieho dňa som patril k veľkej väčšine občanov, ktorým síce záleží na tom aby predčasné voľby boli, ale ich termín som nepovažoval za až tak rozhodujúci, veď ide iba o pár mesiacov. Dôvody prečo opozičné strany požadujú čo najskorší odchod vlády ktorej bola vyslovená nedôvera sú rôzne. K zmene názorov NATO a USA, ako vyriešiť Rusko-Ukrajinský konflikt som i ja v akomsi pude sebazáchovy náhle svoj názor zmenil.

Tým dôvodom je nedávne rozhodnutie Spojených štátov a Nemecka povoliť export tankov M1 Abrams a Leopard 2 na Ukrajinu, ktoré budú dodávané spoločne s britskými tankami Chalenger 2. Doručenie týchto najmodernejších tankov vyvoláva nielen u mňa obavy z eskalácie napätia v celej oblasti čo privedie NATO a Rusko až na absolútnu hranu priameho stretu pri ktorom budú použité zbrane najvyššieho kalibru, teda i taktické jadrové zbrane. Najhoršie na tom však je že že Washington i keď dodá 31 tankov typu Abrams na bojisko, robí všetko pre to, aby vinu za eskaláciu napätia zvalil na európskych spojencov, čiastočne i na Nemecko.

Nemecký kancelár Olaf Scholz totiž v stredu na zasadnutí vlády neoznámil len dodávku 14 tankov Leopard 2, ale udelil i súhlas s dodávkou ďaleko vyššieho počtu týchto tankov ďalšími štátmi NATO. Zaujímavou zostala jeho poznámka o tom, že ich rozhodnutie sa opiera o širokú medzinárodnú spoluprácu v tejto otázke. Kancelár Scholz si však v tejto otázke ponechal akúsi poistku, ked na konferencii v Davose pred pár dňami vyhlásil, že Nemecko nikdy v takýchto otázkach nepostupuje osamotene, ale vždy postupuje v súlade s ostatnými spojencami, špeciálne s USA.

Zaujímavé však zostáva prečo prezident USA z taktických dôvodov čakal na to aby to bolo práve Nemecko ktoré ako prvé vyhlási dodávku týchto moderných tankov, a až po niekoľkých hodinách sa pripojil k vyhláseniu Olafa Scholza ked potvrdil dodávku 31 tankov Abrams. Je nepochybné že dodávkou najmodernejších tankov typu Leopard 2, tankov typu Abrams 1 sa Ukrajine poskytne podstatná pomoc a úroveň bojov bude na kvalitatívne vyššej úrovni. USA má snahu ako obvykle i v tomto prípade presunúť zodpovednosť na spojencov NATO v Europe, ved čo ak sa oni už raz rozhodli o takejto pomoci, musíme i my ako spojenci postupovať rovnako. Vypadá to tak, že ak by došlo k prípadnému konfliktu, miesto kde sa tento bude odohrávať je predsa Európa, v žiadnom prípade ním nemôže byť USA.

Ukrajina volá po dodávke takýchto tankov ihneď, bez ohľadu na to, že k ich obsluhe nemá vyškolený personál. I po dodávke takýchto tankov minimálny výcvik k akej takej obsluhe trvá 3-6 mesiacov dokedy môže byť o výsledku konfliktu v podstate rozhodnuté, alebo Ukrajina sa môže nachádzať v oveľa zložitejšej pozícii. Logické je že Ukrajina bude požadovať k obsluhe tankov i personál, aby tieto mohli byť efektívne využité. Nuž kde takýto personál vziať. Najbližšie je Poľsko, ktoré vie dodať i logistickú podporu spolu s personálom, ďalej mnoho ďalších európskych členských štátov, východného krídla NATO, medziiným i Česko ako i Slovensko. čo podstatne zvyšuje obavy z toho že rozšírenie konfliktu zasiahne i členské štáty NATO.

Zostáva však otázka či Ukrajina nevyvinie tlak na najbližšie štáty, východnej Europy, Poľsko, Česko , Slovensko, Bulharsko a iné členské štáty, aby uzatvorili akýsi vzájomný pakt o vojenskej pomoci Ukrajine, na základe požehnania USA. Potom by bolo jednoduché k obsluhe najmodernejších zbraní NATO použiť personál z týchto štátov priamo na bojisku NATO. A to už by podľa môjho názoru bol už potom iba začiatok toho najhoršieho. Bravúrne by však mohlo byť stanovisko USA, ktoré by mohlo vycúvať z ustanovenia článku 5, zmluvy o pomoci NATO, pretože ide o lokálny pakt iba niekoľkých štátov, nie o pakt NATO. Je pravdepodobné že podobne by sa z konfliktu snažilo vycúvať i Nemecko.

Takáto myšlienka mi nedá spávať. Ved v tomto prípade by mohla byť obetovaná vojenská sila nášho štátu, došlo by k neuveriteľným a nezmyselným stratám na životoch našich i iných vojakov. Preto som zmenil tak náhle stanovisko k termínu volieb, pretože čím skôr tým lepšie. Servilnost našej zahranično politiky, politiky ministerstva obrany voči NATO nemá obdobu, vypadá to tak, že v zaslepenosti nedokážeme postupovať logicky. V servilnosti sme zašli až tak ďaleko, že o takomto postupe je už dopredu rozhodnuté. Na Rusko-Ukrajinskom fronte sa očakáva veľká letná ofenzíva. Ukrajinské ozbrojené sily v nej iurčite rátajú s kvalifikovanou obsluhou bojových strojov, zariadení, logistickej podpore mnohých štátov NATO. Najbližší a najvernejší spojenci sú predsa na východnom krídle NATO, preto Ukrajina s ich zaradením do bojových operácií kalkuluje už i v teraz pripravovaných bojových plánoch.

Zapojenie nášej armády do priamych bojov v Rusko-Ukrajinskom konflikte odsudzujem nielen ja, ale i mnohí iní. Preto najlepším riešením je využiť predčasné voľby na to aby národ v priamych voľbách rozhodol o osude tohto štátu, pretože by sa mohlo stať, že stará garnitúra už rozhodla, a my o svojom osude už nemáme možnosť rozhodnúť.

Interview pápeža Františka pri príležitosti 10.výročia jeho pontifikátu – “kostol nie je domov len pre niektorých ale je pre všetkých veriacich”.

12.03.2023

Pápež František v týchto dňoch oslavuje 10 Výročie jeho pontifikátu. Ach ten čas tak rýchlo letí, zdá sa mi ako by to bolo včera.čo sa ujal pápežského stolca. Internetový portál Vatican News, uverejnil informáciu o tom, že pápež František poskytol interview Paolovi Rodarimu, moderátorovi Taliansko-švajčiarskeho rádia a televízneho vysielania pri príležitosti 10. [...]

Prečo sa Slovák v mnohom podobá na Mexičana

11.03.2023

Už ani neviem kde, ale niekde na sociálnej sieti som prečítal takú zvláštnu úvahu o tom ako rýchlo utekajú dni nášho produktívneho života, takže človek si radosti života neužije, pretože rýchlo príde staroba a s ňou spojený koniec života. Myslím si že všetci žijeme v akejsi hektickej dobe, dobe keď každý z nás je akosi uponáhľaný a sociálne styky kedysi tak [...]

Je dôvod aby socha Matka Vlasť v Kyjeve už neplakala ?????

26.02.2023

Všetci návštevníci Kyjeva si nepochybne natrvalo zachovajú v pamäti ikonickú a snáď najväčšiu sochu na svete, sochu ženy s mečom a štítom, nachádzajúcu sa na pahorku pravej strany rieky Dneper. Samotná socha je vysoká viac ako 80 metrov, Len meč má váhu 9 tón a štít váhu 13 tón. Táto dominanta Kyjeva bola slávnostne odhalená v roku 1981, bývalým predstaviteľom [...]

Polícia / Putá / Zadržanie /

Polícia obvinila 53-ročného muža, vo Veľkých Slemenciach mal zavraždiť manželku

26.03.2023 12:27

K rodinnej tragédii došlo v piatok krátko pred polnocou v jednom z rodinných domov.

adam puškár, daniel tupý

Súd rozhoduje o väzbe advokáta Adama Puškára obvineného z vraždy Daniela Tupého

26.03.2023 10:50

Advokát obvineného odkazuje, že polícia nemá pravého páchateľa.

prigožin

Prigožin otočil: Nacisti na Ukrajine nie sú, Rusko nebojuje s NATO

26.03.2023 09:45

Šéf ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny prekvapil.

Ruský okupant / Ruský vojak / Cherson /

Ukrajina repatriovala do Ruska všetkých ťažko ranených zajatcov. A čo Moskva? Pohŕda medzinárodnými normami

26.03.2023 08:49

Ide o všetkých ťažko ranených Rusov, ktorí upadli do ukrajinského zajatia od vypuknutia vojny pred 13 mesiacmi.

rusty

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 198948x
Priemerná čítanosť článkov: 1730x

Autor blogu

Kategórie