Založ si blog

Čo môže znamenať pomoc USA Ukrajine pri útoku na Krym ????

Je to nanajvýš aktuálna otázka, pretože viaceré skutočnosti nasvedčujú tomu, že je to práve Ukrajina ktorá si nevie predstaviť koniec vojnového konfliktu bez prinavrátenia Krymu Ukrajine. Prezident Zelenskij vo viacerých výrokoch inú alternatívu ani nepripúšťa, verejnosti je známy jeho názor o tom že tam kde vojna začala musí i skončiť.

Podľa názorov viacerých nemenovaných oficiálnych predstaviteľov pomoc USA pri vojenských operáciách Ukrajiny na Kryme je potrebná, pretože ak Washington bude podporovať silové riešenie v tejto otázke, toto posilní Kyjev v jeho pozíciách pri budúcich rokovaniach. Tento názor potvrdila i informácia uverejnená v stredu v novinách New York Times, podľa ktorej pre USA sa stáva viac a viac prijateľnou myšlienka pomoci Ukrajine pri útoku na Rusmi okupovaný poloostrov Krym.

Je skutočne len ťažko si predstaviť reálnosť takýchto myšlienok za súčasnej situácie, ked Krym po jeho anexovaní v roku 2014 bol integrovaný do ruskej štátnej infraštruktúry. Je absolútne nezodpovedné považovať Krym za budúce bojisko v Rusko-Ukrajinskom konflikte. Takéto myslenie je nebezpečné už i z toho dôvodu že Rusko môže použiť taktické nukleárne zbrane, za situácie že USA definitívne dospeje k stanovisku že útok na Krym môže posilniť Kyjev v jeho pozíácii pri budúcich rokovaniach o prípadnom mieri. Žiaľ za súčasnej situácie musíme otázku Krymu ktorý je miestom žitia pre takmer 2.5 milióna obyvateľov, miestom kde sa nachádza kompletná Čierno morská flotila, miestom kde sa nachádza najmenej 70 000 príslušníkov ruskej armády, považovať za otázku kľúčovú. Krym sa stal strategickým miestom pre akékoľvek vojenské operácie Ruska v celej oblasti, základňnou pre ruské raketové útoky proti Ukrajine. Niet ani náznaku o tom , že by Rusko čo i len teoreticky uvažovalo o opustení Krymu, ved len minulý týžden hlavná ruská banka Sberbank otvorila na poloostrove viaceré pobočky .

Naopak úvahy predstaviteľov USA, NATO o tom, že by raketové systémy Himars s tankami Bradley mohli za účasti Ukrajinskej armády bojovať o prevzatíe kontroly nad Krymským mostom sú absurdné. Podobne nebezpečné sú i úvahy o tom, že tanky Bradleys obsadia cesty spájajúce Cherson, Melitopol, Mariupol tak ako to vo svojom interview pre Times uviedol Seth G. Jones, viceprezident Centra pre strategické medzinárodné štúdie.

Zdá sa mi nezodpovedným výrokmi nemenovaných predstaviteľov USA vytvárať akúsi verejnú mienku o tom, že USA pri útoku Ukrajiny na Krym podporia takýto útok dodávkami svojich tankov, raketových zbrojných systémov , čím vytvoria pre Kyjev silnejšiu pozíciu pri eventuálnych rokovaniach o prímerí s Ukrajinou. Otázky Krymu, Čiernomorskej flotily, Krymského mostu, sú tie najcitlivejšie otázky o ktorých Rusko rokovať skrátka nebude. Mylný je názor, že v prípade rozsiahlych útokov na takéto citlivé strategické oblasti Rusko reagovať nebude a práve naopak podvolí sa nátlaku pri rokovaniach o prímerí.

Otázka Krymu je červenou čiarou pre Rusko, po jej pekročení bude Rusko uvažovať o použití taktických nukleárnych zbraní. Osobne si však myslím že zverejňovanie podobných informácií je iba akousi sondou verejnej mienky……… čo keby…………… Pochybujem že podobné stanoviská by mohli byť prezentované i oficiálnymi osobnosťami USA, ktorých výroky zvyknú byť ďaleko vyváženejšie. Jednoznačné však je že treba hľadať prijateľné stanovisko všetkých strán k dosiahnutiu mieru.

Interview pápeža Františka pri príležitosti 10.výročia jeho pontifikátu – “kostol nie je domov len pre niektorých ale je pre všetkých veriacich”.

12.03.2023

Pápež František v týchto dňoch oslavuje 10 Výročie jeho pontifikátu. Ach ten čas tak rýchlo letí, zdá sa mi ako by to bolo včera.čo sa ujal pápežského stolca. Internetový portál Vatican News, uverejnil informáciu o tom, že pápež František poskytol interview Paolovi Rodarimu, moderátorovi Taliansko-švajčiarskeho rádia a televízneho vysielania pri príležitosti 10. [...]

Prečo sa Slovák v mnohom podobá na Mexičana

11.03.2023

Už ani neviem kde, ale niekde na sociálnej sieti som prečítal takú zvláštnu úvahu o tom ako rýchlo utekajú dni nášho produktívneho života, takže človek si radosti života neužije, pretože rýchlo príde staroba a s ňou spojený koniec života. Myslím si že všetci žijeme v akejsi hektickej dobe, dobe keď každý z nás je akosi uponáhľaný a sociálne styky kedysi tak [...]

Je dôvod aby socha Matka Vlasť v Kyjeve už neplakala ?????

26.02.2023

Všetci návštevníci Kyjeva si nepochybne natrvalo zachovajú v pamäti ikonickú a snáď najväčšiu sochu na svete, sochu ženy s mečom a štítom, nachádzajúcu sa na pahorku pravej strany rieky Dneper. Samotná socha je vysoká viac ako 80 metrov, Len meč má váhu 9 tón a štít váhu 13 tón. Táto dominanta Kyjeva bola slávnostne odhalená v roku 1981, bývalým predstaviteľom [...]

Fico

Fico sa dostal na čelo v ďalšom prieskume. Heger by vytlačil Matoviča z parlamentu

26.03.2023 13:40

Prieskumy preferencií politických strán viacerých agentúr naznačili, že Smer sa opäť derie na čelo sympatií voličov.

Polícia / Putá / Zadržanie /

Polícia obvinila 53-ročného muža, vo Veľkých Slemenciach mal zavraždiť manželku

26.03.2023 12:27

K rodinnej tragédii došlo v piatok krátko pred polnocou v jednom z rodinných domov.

adam puškár, daniel tupý

Súd rozhoduje o väzbe advokáta Adama Puškára obvineného z vraždy Daniela Tupého

26.03.2023 10:50

Advokát obvineného odkazuje, že polícia nemá pravého páchateľa.

prigožin

Prigožin otočil: Nacisti na Ukrajine nie sú, Rusko nebojuje s NATO

26.03.2023 09:45

Šéf ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny prekvapil.

rusty

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 198949x
Priemerná čítanosť článkov: 1730x

Autor blogu

Kategórie