Je to nanajvýš aktuálna otázka, pretože viaceré skutočnosti nasvedčujú tomu, že je to práve Ukrajina ktorá si nevie predstaviť koniec vojnového konfliktu bez prinavrátenia Krymu Ukrajine. Prezident Zelenskij vo viacerých výrokoch inú alternatívu ani nepripúšťa, verejnosti je známy jeho názor o tom že tam kde vojna začala musí i skončiť.
Podľa názorov viacerých nemenovaných oficiálnych predstaviteľov pomoc USA pri vojenských operáciách Ukrajiny na Kryme je potrebná, pretože ak Washington bude podporovať silové riešenie v tejto otázke, toto posilní Kyjev v jeho pozíciách pri budúcich rokovaniach. Tento názor potvrdila i informácia uverejnená v stredu v novinách New York Times, podľa ktorej pre USA sa stáva viac a viac prijateľnou myšlienka pomoci Ukrajine pri útoku na Rusmi okupovaný poloostrov Krym.
Je skutočne len ťažko si predstaviť reálnosť takýchto myšlienok za súčasnej situácie, ked Krym po jeho anexovaní v roku 2014 bol integrovaný do ruskej štátnej infraštruktúry. Je absolútne nezodpovedné považovať Krym za budúce bojisko v Rusko-Ukrajinskom konflikte. Takéto myslenie je nebezpečné už i z toho dôvodu že Rusko môže použiť taktické nukleárne zbrane, za situácie že USA definitívne dospeje k stanovisku že útok na Krym môže posilniť Kyjev v jeho pozíácii pri budúcich rokovaniach o prípadnom mieri. Žiaľ za súčasnej situácie musíme otázku Krymu ktorý je miestom žitia pre takmer 2.5 milióna obyvateľov, miestom kde sa nachádza kompletná Čierno morská flotila, miestom kde sa nachádza najmenej 70 000 príslušníkov ruskej armády, považovať za otázku kľúčovú. Krym sa stal strategickým miestom pre akékoľvek vojenské operácie Ruska v celej oblasti, základňnou pre ruské raketové útoky proti Ukrajine. Niet ani náznaku o tom , že by Rusko čo i len teoreticky uvažovalo o opustení Krymu, ved len minulý týžden hlavná ruská banka Sberbank otvorila na poloostrove viaceré pobočky .
Naopak úvahy predstaviteľov USA, NATO o tom, že by raketové systémy Himars s tankami Bradley mohli za účasti Ukrajinskej armády bojovať o prevzatíe kontroly nad Krymským mostom sú absurdné. Podobne nebezpečné sú i úvahy o tom, že tanky Bradleys obsadia cesty spájajúce Cherson, Melitopol, Mariupol tak ako to vo svojom interview pre Times uviedol Seth G. Jones, viceprezident Centra pre strategické medzinárodné štúdie.
Zdá sa mi nezodpovedným výrokmi nemenovaných predstaviteľov USA vytvárať akúsi verejnú mienku o tom, že USA pri útoku Ukrajiny na Krym podporia takýto útok dodávkami svojich tankov, raketových zbrojných systémov , čím vytvoria pre Kyjev silnejšiu pozíciu pri eventuálnych rokovaniach o prímerí s Ukrajinou. Otázky Krymu, Čiernomorskej flotily, Krymského mostu, sú tie najcitlivejšie otázky o ktorých Rusko rokovať skrátka nebude. Mylný je názor, že v prípade rozsiahlych útokov na takéto citlivé strategické oblasti Rusko reagovať nebude a práve naopak podvolí sa nátlaku pri rokovaniach o prímerí.
Otázka Krymu je červenou čiarou pre Rusko, po jej pekročení bude Rusko uvažovať o použití taktických nukleárnych zbraní. Osobne si však myslím že zverejňovanie podobných informácií je iba akousi sondou verejnej mienky……… čo keby…………… Pochybujem že podobné stanoviská by mohli byť prezentované i oficiálnymi osobnosťami USA, ktorých výroky zvyknú byť ďaleko vyváženejšie. Jednoznačné však je že treba hľadať prijateľné stanovisko všetkých strán k dosiahnutiu mieru.
...odkedy je nezávislá? ...
No ale ten "veľký vojvodca" Stalin... ...
Toto by si nenapísal keby mal aspoň jeden z... ...
Tak Krym ako aj Donbas boli oveľa skôr Ruské... ...
Dobry? To potom ale aj utok wermachtu na... ...
Celá debata | RSS tejto debaty