Založ si blog

V dôsledku ruského raketového útoku v Poľsku zahynuli 2 osoby

Podľa tlačovej správy Jerusalem Post zverejnenej na internetovom portáli jpost.com 15.11.2022 predseda vlády PoľskaMateusz Morawiecki zvolal urgentný míting výboru pre národnú bezpečnosť a obranu , po tom čo prenikli na verejnosť informácie naznačujúce skutočnosti že 2 RUSKÉ rakety dopadli na poľské mesto v blízkosti Ukrajinsko – Poľských hraníc, pričom po dopade zahynuli 2 osoby. Podľa ďalších informácii k dopadu rakiet došlo vo vzdialenosti 10km od hraníc. Ruský raketový útok v tom čase smeroval na mesto Ľvov, vzdialené približne 70 km od poľských hraníc.

Poľské média oznámili že k usmrteniu dvoch osôb došlo po exlozii v dedinke Przewodow, príčina explózie je zatiaľ nezistená.

Zostáva pre nás záhadou že k takémuto útoku došlo v čase ked na summite G 20 v Bali, silnejú hlasy po krokoch smerujúcich k primeriu. Kontradiktorne snahám o určenie podmienok pri ktorých by mohlo dôjsť k prímeriu je táto skutočnosť, na ktorú hneď reagovali susedné štáty, spojenci Poľska v NATO.

Minister obrany Litvy Pabriks vo svojom tweete vyjadril kondolencie Poľsku keď uviedol “kriminálny ruský režim vypálil rakety ktoré zasiahli nielen Poľsko, ale zasiahli i územie NATO v Poľsku. Litva preto plne stojí pri Poľsku a odsudzuje tento zločin” Minister obrany Pabriks uviedol že mohol by byť preto aktivovaný článok 4 Zmluvy a mohli by sa uskutočniť o tomto incidente vzájomné konzultácie. V prípade priameho raketového útoku by potom mohlo dôjsť k aktivovaniu článku 5 Zmluvy o NATO podľa ktorého ak je obeťou ozbrojeného úroku člen zmluvy, považuje sa to za útok proti celej aliancii .

Ďalšie štáty vyjadrili obavy z ďalšej eskalácie napätia, estónsky minister zahraničných vecí potvrdil konzultácie s Poľskom s ďalšími spojencami, avšak potvrdil že Estónia je pripravená chrániť územie NATO. Obdobné stanovisko zaujal minister zahraničných vecí Lituánie. K incidentu sa vyjadrili i ďalší členovia Aliancie, všetci však odsúdili incident za akt zvyšovania napätia , požadujú ihneď k nemu i vyjadrenie samotného Ruska.

Ruské ministerstvo obrany oznámilo správy o raketovom útoku z Poľska za vopred pripravenú provokáciu, uviedlo že v čase incidentu ruské sily neuskutočňovali žiadny raketový útok v blízkosti poľských hraníc.

Je nepochybné, že už dnes prebiehajú horúce konzultácie medzi jednotlivými členmi NATO, je vysoko pravdepodobné že tak ako uviedol Litovský minister obrany dôjde k aktivovaniu článku 4, Zmluvy, k vzájomným konzultáciám členských štátov NATO a podľa záverov z rokovaní a samozrejme i vyšetrovanía bude rozhodnuté o ďalších krokoch NATO.

Za rozumné považujem viaceré stánoviská spojencov požadujúcich vysvetlenie Ruska. Verme však tomu, že rozhodnutie NATO po vzájomných konzultáciách bude nasledovať po objektívnom zhodnotení dôkazov o tom ako došlo k tomuto tragickému incidentu. Za najväčšiu škodu považujem však to že raketovému útoku došlo v čase ked široká verejnosť začala akceptovať snahy volajúce po mierovom riešení Rusko-Ukrajinského konfliktu. Je nepochybné že raketový útok vyvolá ďalšiu eskaláciu napätia a riešenie konfliktu zostane ešte poriadne dlho v nedohľadnosti.

Seniori – pracujte na upevnení svojho zdravia aj v roku 2023 !!!!

26.11.2022

Začiatok tohto roku akoby bol iba pred pár dňami a je to tu znova, prichádza december a s ním nerozlučne spojené čaro Vianočných sviatkov a čarokrásnych Vianočných melódii, ktoré nás budú sprevádzať každým dňom nášho života a vytvárať nám krásnu atmosféru. Pripomína mi to i svetoznáma melódia – rolničky, rolničky (Jingle Bell) ktorú sme ako seniori s [...]

Je človek – senior odsúdený k životu v samote ????? Je inventúra života nutná ????

25.11.2022

Tak a máme tu ďalší piatok ktorý som z časti prežil v spoločnosti priateľov v klube dôchodcov. Táto spoločnosť je pre mňa ako aktívneho seniora, akousi výzvou počas posedenia, neraz i hrania kariet s našimi dámami, pozorne počúvať a potom analyzovať diskusie ktoré tam odznejú. Nič prekvapivé, veď súčasní seniori žijú taký zvláštny život, žiaľ život plný [...]

A zase sa strieľalo…………

23.11.2022

Pred pár minútami tlačová agentúra AP news uverejnila krátku správu o streľbe vo veľkoobchodnom dome Walmart v štáte Virgínia, v meste Chesapeeke. K streľbe došlo včera približne o 22.30 hod. Polícia po príchode na scénu zistila že došlo k streľbe zatiaľ neznámym páchateľom. Pri obhliadke miesta činu našla mnoho mŕtvych ľudí. Predpokladá sa že počet mŕtvych je [...]

Ruská mobilizácia, vojaci

Aktivisti vrátane matiek ruských vojakov spustili petíciu za ich odsun z Ukrajiny

27.11.2022 20:11

Pre spustenie petície, zverejnenej na webstránke Change.org, zvolili nedeľu, na ktorú v Rusku pripadá Deň matiek.

Peter Pellegrini

Pellegrini: Nie Heger ale blahorodie pán veľkomožný Matovič ustúpil lekárom

27.11.2022 19:30

Takéto hazardovanie ministra financií Igora Matoviča so zdravím obyvateľov je cynické, tvrdí líder strany Hlas Peter Pellegrini o dohode lekárskych odborov s vládou.

ÖBB / Vlak / Železnice /

Rakúski železničiari v pondelok vstúpia do celodenného štrajku. Dotkne sa aj Slovenska

27.11.2022 19:10

Slovenské železnice upozornili, že pred, počas, ale i po štrajku môže dochádzať k výrazným obmedzeniam, meškaniam a rušeniam vlakov.

Igor Matovič

Lenč: Matovič útočí na lekárov lebo jeho ego nedostalo potravu, ktorú chcelo

27.11.2022 19:00

Matovič podľa politológa opäť hazardoval so zdravím obyvateľov a z rokovaní podľa neho odišiel, pretože nevie ustúpiť.

rusty

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 85
Celková čítanosť: 136934x
Priemerná čítanosť článkov: 1611x

Autor blogu

Kategórie