Založ si blog

Prichádza sezóna štedrosti – buďme jej iniciátormi………

“ Nikto sa nikdy nestane chudobným z rozdávania” /Anna Frank/

Tento rok ubehol nepredstaviteľne rýchlo, snáď aj pre to, že bol plný nepredvídaných a náhlych udalostí,, s ktorými sme boli tak zaujatí, že pomaly sme prestali vnímať jeho plynutie. Faktom však je že sezóna štedrosti, obdobie Vianočných sviatkov je pred nami. Preto mi prichádza na um myšlienka, čo tak byť iniciátorom dávania zdieľania, žitia, veľkorysého životného štýlu poskytovania štedrosti s tým nevyhnutne spojeného.

Preto by som chcel trochu zauvažovať o štedrosti, jej význame, v našom živote, ako i o dlžke jej trvania.

Štedrosť by sme mohli definovať ako niečo, čo ukazuje našu pripravenosť dať niečo viac ako sú peniaze alebo čas, niečo viac ako je nevyhnutne potrebné alebo očakávané. Musíme si osvojiť to že štedrosť si zaslúži naše uznanie a ocenenie.

Sú to totiž základné atribúty pre jej pochopenie. Väčšina z nás si pod pojmom štedrosti predstaví iba poskytovanie finančných prostriedkov. Nemýľme si však pojem štedrosti s poskytovaním peňazí. Poskytovanie peňazí je iba jeden z prejavov štedrosti, nazývanej finančná štedrosť. Určite sa každému z nás stalo, že sme pozvali priateľov na obed, nech už to bolo pri akejkoľvek príležitosti. ked malo dôjsť k plateniu za jedlo úplne neočakávane niekto z pozvaných priateľov vytiahol kartu a celý obed zaplatil. Toto je prejav finančnej štedrosti.

I keď sI vo svojom živote vieme živo predstaviť štedrosť, ktorá je našou cťou, vieme si na druhej strane predstaviť i prejav sebeckosti ktorý môže niekedy prejavy štedrosti negovať. Spomeňme si len na prejavy malého dieťaťa, ked neraz používa výroky, “ja, ja, moje, moje” Je to sebeckosť Mnohí z nás sme radi, že sme z takýchto prejavov sebeckosti vyrástli a namiesto takýchto prejavov nastúpili u nás prejavy štedrosti.

Sú tu však dve základné myšlienky, ktoré nám môžu pomôcť pri formovaní našej osobnosti k štedrosti. Musíme teda nájsť odpoved na otázku či naozaj žijeme veľkorysým životom štedrosti. Odpoved na túto otázku je zložitá, Do procesu dosiahnuť stupeň veľkorysosti v štedrosti totiž vždy zasahuje i sebeckosť, čo je základný problém k našej premene. Želaním pre nás však musí byť žiť životom v ktorom sa musíme naučiť byť štedrým a i ked je to komplikované, musíme vedieť poskytnúť štedrosť ako prví, nečakať na to že len neskoršie sa zapojíme do štedrosti a niečím prispejeme. Každý teda musí byť iniciatorom dávania, spojeného s poskytovaním štedrosti. Proces premeny dosiahneme napríklad tým, pri kávičke v kruhu priateľov ste prvý kto povie, OK, ja to zaplatím preto že ste moji priatelia.

Prejavom dokonalosti v poskytovanéí štedrosti je napríklad i situácia, ked náhodou ako okoloidúci zachytíte konverzáciu priateľov o sťahovaní sa do nového podnájmu , To že sa zapojíte ako nezúčastnená osoba a ponúknete svoju pomoc, je spojenie druhej podmienkyk dokonalosti v prejavu štedrosti. Bezprostrednosť a poskytovanie štedrosti i mimo okruhu ľudí ktorých poznáte je preto prejavom úplnej štedrosti.

Najkrajšie na celom procese poskytovania štedrosti je to, že rozsah poskytovanej štedrosti sa zvyšuje a po čase jej poskytovania môžme očakávať i akýsi vlnivý efekt, Ked sa stávate štedrým, toto sa vždy vráti späť, mnohokrát i v úplne inej forme. Prosím pouvažujte že niekedy i ked urobíte malú vec vo svojom živote, práve táto malá vec môže otvoriť veľké dvere pre úplne iné veľké príležitosti.

Každý z osôb poskytujúcich štedrosť by mal prehodnocovať svoje pokroky v tejto oblasti. Tak ako je napríklad obvykle otázkou sa spýtať sa o svojom učese, obleku , ďalšou otázkou by malo byť, aká je moja štedrosť, aký je jej rozsah, pomohla moja štedrosť niekomu? Štedrosť a jej poskytovanie by preto mali byť základnou črtou každého človeka . Je len samozrejmé že ak raz začneme s poskytovaním štedrosti, zistíme jej pozitíva na obdarovanom, dôjde i k zmene psychiky u osoby poskytujúcej štedrosť. A tou je ten pocit radosti a splnenia cieľov svojho života žiť a robiť šťastnými i iných.

Preto naučme sa prejavovať našu štedrosť nielen s príchodom Vianočných sviatkov , potešenie z poskytovanej štedrosti by malo pretrvávať po celý rok, v čom by sa mala prejaviť šľachetnosť obdarovania.

Seniori – pracujte na upevnení svojho zdravia aj v roku 2023 !!!!

26.11.2022

Začiatok tohto roku akoby bol iba pred pár dňami a je to tu znova, prichádza december a s ním nerozlučne spojené čaro Vianočných sviatkov a čarokrásnych Vianočných melódii, ktoré nás budú sprevádzať každým dňom nášho života a vytvárať nám krásnu atmosféru. Pripomína mi to i svetoznáma melódia – rolničky, rolničky (Jingle Bell) ktorú sme ako seniori s [...]

Je človek – senior odsúdený k životu v samote ????? Je inventúra života nutná ????

25.11.2022

Tak a máme tu ďalší piatok ktorý som z časti prežil v spoločnosti priateľov v klube dôchodcov. Táto spoločnosť je pre mňa ako aktívneho seniora, akousi výzvou počas posedenia, neraz i hrania kariet s našimi dámami, pozorne počúvať a potom analyzovať diskusie ktoré tam odznejú. Nič prekvapivé, veď súčasní seniori žijú taký zvláštny život, žiaľ život plný [...]

A zase sa strieľalo…………

23.11.2022

Pred pár minútami tlačová agentúra AP news uverejnila krátku správu o streľbe vo veľkoobchodnom dome Walmart v štáte Virgínia, v meste Chesapeeke. K streľbe došlo včera približne o 22.30 hod. Polícia po príchode na scénu zistila že došlo k streľbe zatiaľ neznámym páchateľom. Pri obhliadke miesta činu našla mnoho mŕtvych ľudí. Predpokladá sa že počet mŕtvych je [...]

Peter Pellegrini

Pellegrini: Nie Heger ale blahorodie pán veľkomožný Matovič ustúpil lekárom

27.11.2022 19:30

Takéto hazardovanie ministra financií Igora Matoviča so zdravím obyvateľov je cynické, tvrdí líder strany Hlas Peter Pellegrini o dohode lekárskych odborov s vládou.

ÖBB / Vlak / Železnice /

Rakúski železničiari v pondelok vstúpia do celodenného štrajku. Dotkne sa aj Slovenska

27.11.2022 19:10

Slovenské železnice upozornili, že pred, počas, ale i po štrajku môže dochádzať k výrazným obmedzeniam, meškaniam a rušeniam vlakov.

Igor Matovič

Lenč: Matovič útočí na lekárov lebo jeho ego nedostalo potravu, ktorú chcelo

27.11.2022 19:00

Matovič podľa politológa opäť hazardoval so zdravím obyvateľov a z rokovaní podľa neho odišiel, pretože nevie ustúpiť.

Kolikova mensi

Kolíková: Kvôli Matovičomu rozpočtu prídeme o stovky miliónov z plánu obnovy

27.11.2022 18:30

Situácia bola osobitne Igorom Matovičom tak vyeskalovaná, že zdravotníctvu hrozil krach, hovorí exministerka spravodlivosti a poslankyňa strany SaS Mária Kolíková.

rusty

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 85
Celková čítanosť: 136923x
Priemerná čítanosť článkov: 1611x

Autor blogu

Kategórie