Založ si blog

Skutočne zostáva našim seniorom iba dôvod na tichý plač, tak aby nikto nevidel že plačú a nepoznal dôvod ich plaču ??????

Je to už tak, i ja som dospel k tomu, že som sa stal slovenským seniorom. Spočiatku som sa akosi naivne domnieval, že bude nasledovať môj zlatý seniorský vek, pri ktorom si budem plne užívať jeseň môjho života. Pozorujem preto život seniorov okolo mňa, nielen u nás, ale i v zahraničí a dá sa povedať, že som zhrozený. Namiesto radosti zo života seniora mi postupne viac a viac prichádzajú na um pochmúrne myšlienky o mojej budúcnosti, pričom neraz mi pripadá pravdivý citát o plači dieťaťa a seniora.

“Dieťa plače nahlas preto aby si plačom vydobylo pozornosť a každý zisťoval dôvod jeho plaču, senior plače potichu, preto aby nikto nevidel že plače a nepoznal dôvod jeho plaču”.

Japonsko považujem za vysoko vyspelý štát, s vysokou úrovňou starostlivosti o svojich seniorov. Preto ma veľmi zarazil článok uverejnený na internetovom portáli jpost.com dňa 5.11.2022, podľa ktorého 81 ročný japonský muž Hiroshi Fujiwara po tom čo bol zatknutý pre podozrenie z vraždy svojej manželky, polícii uviedol, že už bol unavený zo svojho života a z toho, že sa musel sústavne starať o svoju 79 ročnú ťažko zdravotne postihnutú manželku trvale pripútanú na invalidný vozík, a preto s jej súhlasom po príchode na morské mólo ju do neho hodil, kde sa utopila. Po tom odišiel do domu svojho najstaršieho syna, ktorému oznámil dôvod čo urobil a dôvod svojho činu. Syn oznámil jeho skutok polícii a došlo k jeho zatknutiu a obvineniu.

Naozaj srdcervúci príbeh, z ktorého naskakujú zimomriavky a to nielen mne, tie však naskakujú i z toho, že podľa tlačovej správy v Japonsku , ktoré je vysoko vyspelý ekonomický štát, s perfektne rozvinutou starostlivosťou o svojich seniorov a ktoré by v takejto starostlivosti malo byť vzorom i pre nás. I tam sú však zdesení z toho že v tomto štáte raketovo narástol počet abusovaných osôb, žijúcich seniorov, zo strany osôb o nich sa starajúcich. . Počet prestarlých seniorov abusovaných svojim rodinným príslušníkom v roku 2020 dosiahol 2,1 %, , avšak ku koncu marca 2021 už počet abusovaných osôb predstavoval 17 291.

Prebleslo mi hlavou, ako je to potom u nás, v štáte s obrovskými ekonomickými problémami, v štáte kde sa všetky politické konflikty odrážajú na sociálnych podmienkach seniorov, v štáte kde sa ochrana seniorov v mnohých prípadoch iba proklamuje, v štáte ktorý nemá dostatok finančných prostriedkov na perfektnú seniorskú starostlivosť ? A tak by som mohol vo výpočte ako je to u nás so životom seniorov ….. pokračovať do nekonečna. Prišla mi na um kacírska i myšlienka o “dokonalosti” poskytovaných služieb pre naše ťažko zdravotne postihnuté osoby, myšlienka,či i mna v prípade ťažkého zdravotného postihnutia nepostihne podobný osud ako ťažko postihnutú japonskú seniorku pani Fujiwaru. Myšlienky pokračovali i ďalej o tom či v budúcom politickom usporiadaní štátu nezíska prevahu zákon podporujúci eutanáziu, ako systém riešenia zdravotne ťažko postihnutej osoby s možnosťou riadenej samovraždy ako pomoci pre takto postihnutého, o tom či práve eutanázia o ktorej sa neraz viac diskutuje nemôže byť i zneužitá.

Skrátka tento článok zasial vo mne semiačko pochybnosti o tom či naša spoločnosť urobila naozaj všetko pre ochranu našich seniorov a ako to vlastne bude vypadať v budúcnosti. Preto som sa ako začínajúci bloger , a aj senior rozhodol s touto problematikou vo svojich príspevkoch zaoberať, vyzvať o zapojenie seniorov do aktívneho politického života v záujme dôslednej ochrany ich práv.

Ved predsa ide aj o ochranu môjho života pred prípadným abusovaním. Ved človek predsa nikdy nevie ????????

Seniori – pracujte na upevnení svojho zdravia aj v roku 2023 !!!!

26.11.2022

Začiatok tohto roku akoby bol iba pred pár dňami a je to tu znova, prichádza december a s ním nerozlučne spojené čaro Vianočných sviatkov a čarokrásnych Vianočných melódii, ktoré nás budú sprevádzať každým dňom nášho života a vytvárať nám krásnu atmosféru. Pripomína mi to i svetoznáma melódia – rolničky, rolničky (Jingle Bell) ktorú sme ako seniori s [...]

Je človek – senior odsúdený k životu v samote ????? Je inventúra života nutná ????

25.11.2022

Tak a máme tu ďalší piatok ktorý som z časti prežil v spoločnosti priateľov v klube dôchodcov. Táto spoločnosť je pre mňa ako aktívneho seniora, akousi výzvou počas posedenia, neraz i hrania kariet s našimi dámami, pozorne počúvať a potom analyzovať diskusie ktoré tam odznejú. Nič prekvapivé, veď súčasní seniori žijú taký zvláštny život, žiaľ život plný [...]

A zase sa strieľalo…………

23.11.2022

Pred pár minútami tlačová agentúra AP news uverejnila krátku správu o streľbe vo veľkoobchodnom dome Walmart v štáte Virgínia, v meste Chesapeeke. K streľbe došlo včera približne o 22.30 hod. Polícia po príchode na scénu zistila že došlo k streľbe zatiaľ neznámym páchateľom. Pri obhliadke miesta činu našla mnoho mŕtvych ľudí. Predpokladá sa že počet mŕtvych je [...]

Peter Pellegrini

Pellegrini: Nie Heger ale blahorodie pán veľkomožný Matovič ustúpil lekárom

27.11.2022 19:30

Takéto hazardovanie ministra financií Igora Matoviča so zdravím obyvateľov je cynické, tvrdí líder strany Hlas Peter Pellegrini o dohode lekárskych odborov s vládou.

ÖBB / Vlak / Železnice /

Rakúski železničiari v pondelok vstúpia do celodenného štrajku. Dotkne sa aj Slovenska

27.11.2022 19:10

Slovenské železnice upozornili, že pred, počas, ale i po štrajku môže dochádzať k výrazným obmedzeniam, meškaniam a rušeniam vlakov.

Igor Matovič

Lenč: Matovič útočí na lekárov lebo jeho ego nedostalo potravu, ktorú chcelo

27.11.2022 19:00

Matovič podľa politológa opäť hazardoval so zdravím obyvateľov a z rokovaní podľa neho odišiel, pretože nevie ustúpiť.

Kolikova mensi

Kolíková: Kvôli Matovičomu rozpočtu prídeme o stovky miliónov z plánu obnovy

27.11.2022 18:30

Situácia bola osobitne Igorom Matovičom tak vyeskalovaná, že zdravotníctvu hrozil krach, hovorí exministerka spravodlivosti a poslankyňa strany SaS Mária Kolíková.

rusty

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 85
Celková čítanosť: 136916x
Priemerná čítanosť článkov: 1611x

Autor blogu

Kategórie