Tak sa mi zdá že žijeme v akejsi veľmi zvláštnej dobe, dobe plnej vzrušenia, teda blízkosti komunálnych volieb na Slovensku. Na každom kroku sa stretávame s bilboardami, ktorÉ nás presviedčajú o kvalitách kandidátov na primátora , kandidátov do miestnych zastupiteľstiev. Všade na meetingoch s občanmi si môžte prečítať podrobné informácie o plánoch jednotlivých kandidátov, avšak všetci kandidáti akosi zabúdajú na čas v ktorom žijeme.
Ako senior chápem to, že pre život kandidátov je to hektická doba, kedy sa musí spovedať a veľa rozprávať, v snahe presvedčiť voliča k tomu jediné mu správnemu kroku, ktorým je poskytnuť mu hlas. My všetci žijeme však v inej realite, nežijeme v akejsi predvolebnej realite, ale žijeme žiaľ v krutej realite, v ktorej vojnová retorika jednotlivých štátov stále narastá a žiaľ i naše vedenie sa k tomuto pripája.
Prieto som sa rozhodol v predvolebných diskusiách položiť kandidátom otázku o tom, ako by reagovali na mimoriadne okolnosti, akou by bol otvorený vojenský konflikt, do ktorého by sa SR ako člen NATO samozrejme aktívne zapojila , či majú pripravené opatrenia k civilnej ochrane obyavteľstva, ako je to s úkrytmi a ich vybavením v meste a pod. I ked by sa od nich mala čakať fundovaná odpoved, tejto sa však nedočkáte. Znamená to teda, že ked kandidáti v miestnych voľbách nevedia zareagovať na položenú otázku, tak odpovede by sme sa nedočkali ani u odchádzajúceho miestneho vedenia obcí.
Civilná ochrana v krátkosti je akýmsi súhrnom opatrení štátu a všetkých zložiek v hierarchii, teda i miest a obcí, v ktorej by mali byť prijaté efektívne opatrenia na ochranu obvyvateľov v prípade mimoriadnych udalosti. Medzi mimoriadne udalosti samozrejme platí i akýkoľvek konflikt NATO – Rusko.
Nechcem pripomínať časy pred rokom 1989, kedy sme ako žiaci základných škôl mali predmet civilnej ochrany, a pravidelne sa precvičovali nácviky pri chemickom, biológickom, atomovom útoku a pod. Všetci sme vedeli o plynových maskách a ich použití, chemických plášťoch, správnej polohe tela pri atomovom výbuchu, o tom kde sú úkryty a čo si do nich vziať. Odpoved na túto otázku v súčasnosti je nulová. Naše deti, teda i novovyrastajúca generácia nemá vedomosť o poslaní civilnej ochrany, správnych postupoch miestnych orgánov Pri vyhlásení takejto situácie samotné vedenie nemá poznatky o tom, kde sa nachádzajú úkryty pre obyvateľov, nie to už o ich funkčnosti a vybavenosti. Minister vnútra Mikulec vo februári 2022 uviedol, že v Bratislave máme funkčné úkryty, avšak v týchto by sa mohlo uchýliť iba 6 % obyvvateľstva. Nevyjadril sa však k ich stavu, príprávenosti k použitiu a výbave.
Preto som sa ako obyvateľ mesta Zvolena rozhodol pátrať, ako je to s úkrytmi v meste Zvolen. V miestnych novinách z roku 2003 som natrafil na optimistický článok, za ktorý by sa nemusel hanbiť ani novinár predchádzajúcej generácie, v tomto sa konštatuje, že mesto Zvolen má dostatočnú kapacitu úkrytov, avšak plynotesný úkryt je iba jeden aj to pod kinom Mier, ktoré je t.č. zbúrané. Autor tohto článku pripomína že ukrytov je daleko viac, poukazuje i na to, že úkryty nie sú len záležitosťou mesta, ale i škôl a zamestnávateľov. Poukázal na v tom čase platné opatrenia podľa ktorých v prípade potreby mesto zostaví komisiu ktorá vytypuje vhodné miesta k ochrane obyvateľov. Pozitívne mi znelo i to, že mesto má pripravené plynové masky i až pre 90 % obyvateľov. Občania mesta Sliač sa cítia zvlášť ohrození, ako balsam na dušu mi padlo prehlásenie o tom, že Sliač vzhľadom na jeho strategickú polohu a vojenské letisko patrí pod špecifickú ochranu ministerstva obrany. Verme, že ministerstvo obrany prijalo efektívne opatrenia pre civilných občanov mesta, a o týchto má samospráva mesta vedomosť a dokáže efektívne ochranovať občanov-
Situácia vo svete je hrozivá, namiesto ochrany našich občanov si všetci žijeme ako bezstarostne a zdá sa mi akoby jediným problémom mali byť iba komunálne voľby, predčasné voľby, referendum alebo problémy v koalícii. Snívame akýsi ružový sen, ked si neuvedomujeme, že celý svet sa čaraz viac blíži k momentu, kedy odvrátenie vojnového konfliktu môže byť neodvratiteľné. Kladiem si otázku, čo spravilo súčasné vedenie k ochrane obyvateľov , ked presunulo zodpovednosť za ochranu na spoločenstvá vlastníkov bytov. Žalostné je konštatovanie o tom že v meste Zvolen máme približne iba 6 000 miest pre ochranu obyvateľov v úkrytoch. Informáiciu o tom, ako sú tieto kryty vybavené, o počte plynových másk alebo chemických pláštenkách nikde nenájdete. Podobne platí aj o základných údajoch vybavenie úkrytu, akými by mala byť chemická očista, 2O% lôžok a pod. Verím že mesto Zvolen v stupni civilnej ochrany obyvateľov nie je na poslednom mieste v SR, určite nájdeme i horšie komunity. Ochrana obyvateľov pred mimoriadnymi udalosťami je žiaľ niekde na chvoste záujmov súčasnej politickej garnitúry, nuž čo ved dôležitejší je boj o ich politické prežitie, nie boj pre ochranu občanov. Nemalo by teda platiť niečo ako …………po nás potopa !!!!!!!!!!!
Celá debata | RSS tejto debaty