Založ si blog

Aké budú kroky USA, ak Putin použije nukleárne zbrane na Ukrajine ????

My všetci žijeme v tak zložitej dobe, že často si sám sebe kladiem otázku aký má vôbec zmysel tento život, kde je istota budúcnosti ľudstva, ak dôjde k zlyhaniu bezpečnostných mechanizmov veľmocí s následným vojnovým konfliktom , v ktorom je viac ako pravdepodobné, že dôjde k použitiu nukleárnych zbraní.

Pre nás všetkých žijúcich v 21. storočí je neuveriteľná skiutočnosť, že po tom čo sme prežili bez väčších škrabancov studenú vojnu, mohla by prísť niekomu na um myšlienka použitia nukleárnych zbraní, ked všetci vieme že takýto útok by znamenal anihiláciu celého ľudstva.

V časopise Foreign Affairs bola dnešného dňa zverejnená analýza Leona E. Panetta , riaditeľa ČIA za Baraka Obamu, tiež šéfa vnútorných záležitostí za prezidenta Clintona, ktorou sa ako naslovovzatý odborník zaoberá. Veľmi objektívne s pohľadom naslovovzatého odborníka sa pozerá na situáciu Vladimíra Putina, ktorý je v súčasnosti izolovaný a zahnaný do kúta. Preto v snahe získať vojenskú prevahu na Ukrajine opakovane z jeho strany dochádza k vyhrážkam o použití jadrových zbraní.

Niektoré spravodajské informácie hovoria o tom, že použitie taktických nukleárnych zbraní na Ukrajine sa v poslednej dobe zvýšilo z 1 % na 2O – 25 % v súčasnosti. Pravda je však taká, že i ked mnohí argumentujú, že použitie takýchto zbraní cielene zameraných a v limitovanom rozsahu, nevyvolá nukleárnu vojnu. Skutočnosť je však tak trochu iná, Leon Panetta vysvetľuje, že problém je v tom že každé použitie takýchto zbraní si vyžiada okamžitú odpoved protistrany a každá promptná odpoved zase bude vyžadovať opakované použitie takýchto zbraní a tak nastane bezprostredné nebezpečenstvo eskalácie.

Leon Panetta uvažuje dalej, že je nemysliteľné aby bolo Putinovi dovolené pokračovať v takýchto hrozbách, pretože on si musí uvedomiť dôsledky pre neho a jeho režim v prípade ich použitia. Ak on povedal že neblafuje, tak druhá strana musí povedať že neblafuje taktiež. USA a NATO by teda v súčasnom stave mali verejne upozorňovať na škodlivosť takýchto vyhrážok zo strany Putina, tak aby si tento uvedomil, že ak dôjde k rozhodnutiu o použití nukleárnych zbraní na Ukrajine, USA a spojenci budú pokračovať v priamom použití vojenských síl proti ruským vojskám na Ukrajine a v celom svete, takže dôjde k jeho porážke. Dôveryhodnosť tohto vysvetlenia je daná i tým že v nedávnej minulosti podobnú stratégiu vysvetľoval verejnosti i gen. Petraeus.

Preto USA a spojenci musia byť pripravení v takomto prípade použiť všetky konvenčné vojenské prostriedky, bojové lietadlá, raketové údery atd. A Putin si musí uvedomiť že ich použitie zdevastuje celú jeho armádu. Prezident Joe Biden dal na vedomie, že ozbrojené sily USA budú použité na obranu Tajvanu pre útokom z Číny.

Situácia Putina v tejto vojne je nezávideniahodnú, pretože musí bojovať na dvoch frontoch, Ukrajine a doma. Nepochybne sa preukázalo že armáda o sile 200 000 vojakov ktorá bola použitá v počiatku vojny nepostačuje na obsadenie a víťazstvo na Ukrajine, dodatočná mobilizácia je pomalá, takže výsledky na fronte sa v nepreukážu v skorej dobe. Putin stráca medzinárodnú podporu.Čínsky prezident taktiež prehlásil, že má vážne otázky a obavy z celej vojny, Indický premier Putinovi povedal, že nie je čas na vojnu. Leon Panetta teda dedukuje že v takejto situácii USA NATO A Ukrajina musia zostať zjednotení v opozícii voči Putinovej agresii, v čom je sila ich budúceho úspechu. Ukrajina je vyzbrojená najmodernejšími zbraňami delostrelectvo a rakety sú dodané v takom rozsahu, že môžu zasahovať ruské muničné sklady, vojenské centrá daleko za frontovej líniou. Dodávky protivzdušnej obrany potláčajú letecké možnosti Ruska.

Záverom Leon Panetta dodáva že je možné a ostáva nám veriť že tieto argumenty budú dostatočné pre zmenu myslenia v Rusku. Žijeme v zvláštnych momentoch histórie, ked je daná možnosť preukázať že USA a spojenci majú možnosť preukázať správnosť ich myšlienok o ich vedúcej úlohe v súčasnej geopolitickej situácii vo svete.

Nuž neviem, čo si mám o takýchto geopolitických úvahách myslieť, mám však obavy z toho, že k akémusi konsenzu oboch strán tak skoro nedôjde, pretože i sám Putin vo viacerých prejavoch uviedol, že nastal čas na zmeny v geopolitickom systéme, vždy vyjadril presvedčenie že k takýmto zmenám dôjde bez ohľadu na to či si to iná strana bude priať alebo nie. Osobne mám vážne obavy z toho že v súčasnej situácii ked dochádza k zmene vojenského velenia na ukrajinskom fronte napätie a použitie sily bude eskalovať. Ak teda nedôjde k rýchlej zmene politického myslenia na oboch stranách, čakajú nás v blízkej budúcnosti horúce chvíle.

Prečo som zmenil svoj názor o termíne volieb……….

28.01.2023

Ešte do včerajšieho dňa som patril k veľkej väčšine občanov, ktorým síce záleží na tom aby predčasné voľby boli, ale ich termín som nepovažoval za až tak rozhodujúci, veď ide iba o pár mesiacov. Dôvody prečo opozičné strany požadujú čo najskorší odchod vlády ktorej bola vyslovená nedôvera sú rôzne. K zmene názorov NATO a USA, ako vyriešiť Rusko-Ukrajinský [...]

Demokracia po americky…….., alebo ako sa rýchlo sa rýchlo zbaviť kandidáta na prezidentské voľby 2024

22.01.2023

Mnohým z nás sú známe skutočnosti nájazdu FBI z 8. augusta 2022 ked agenti FBI vnikli do komplexu budov Mar a Lago, sídla bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Televízne zábery po vykonanej mnohohodinovej prehliadke rezidencie bývalého prezidenta podrobne ukazali jej efektívnosť, ked z rezidencie agenti FBI slávnostne odniesli mnoho dokumentov, z ktorých 31 bolo [...]

Čo môže znamenať pomoc USA Ukrajine pri útoku na Krym ????

19.01.2023

Je to nanajvýš aktuálna otázka, pretože viaceré skutočnosti nasvedčujú tomu, že je to práve Ukrajina ktorá si nevie predstaviť koniec vojnového konfliktu bez prinavrátenia Krymu Ukrajine. Prezident Zelenskij vo viacerých výrokoch inú alternatívu ani nepripúšťa, verejnosti je známy jeho názor o tom že tam kde vojna začala musí i skončiť. Podľa názorov viacerých [...]

Pakistan bombový útok

V pakistanskej mešite došlo k výbuchu, na mieste je niekoľko mŕtvych a zranených

30.01.2023 10:55

Do nemocnice previezli desiatky zranených. Pod troskami sa zrejme nachádza viacero ľudí.

Polizei

V opustenej pivnici neďaleko českých hraníc sa ukrýval pravicový extrémista so šiestimi deťmi

30.01.2023 10:32

Z nepoužívanej vínnej pivnice v rakúskom meste Obritz sa ozývali hlasy a detský plač.

Ildikó Kotlárová, riaditeľka, základná škola, Rómka

Deti chodia na vyučovanie hladné. Tak by nevedeli pracovať ani dospelí, hovorí riaditeľka základnej školy

30.01.2023 09:11

Vyštudovala, hovorí tromi jazykmi a nikdy sa nevydala. Ildikó Kotlárová je jednou z mála olašských Rómiek, ktoré nabúrali prísne tradície - a vyplatilo sa.

rusty

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 104
Celková čítanosť: 173638x
Priemerná čítanosť článkov: 1670x

Autor blogu

Kategórie