Založ si blog

Úsmev psa alebo psí úsmev ? v živote človeka a politika

Som si takmer istý že každý z nás už videl psa ktorý vyzerá že sa usmieva, Veď kto by z nás zabudol na tú krásu, papuľka psa stiahnutá dozadu, oči a čelo uvoľnené,pravdepodobne vrtí i chvostom. Otázkou teda je: vedia sa psy usmievať a aký význam má úsmev psa v živote človeka, ale i v živote politika?

Aby sme dospeli k odpovedi po nahliadnutí do Webstrovho slovníka definíciou úsmevu sa rozhumie výraz tváre, kedy sa oči rozjasňujú, kútiky úst mierne stúpajú nahor, čím vyjadrujú pobavenie, potešenie , pochválenie, ale môže to byť aj opovrhnutie.Úsmev môže byť náhodný , väčšinou ked prežívame krásny okamih, alebo uvedomelý, často hraný, zdvorilostný, klamlivý, ktorý používame ked potrebujeme láskavosť aj od niekoho koho nemáme radi. Úsmevy človeka, tak ako i úsmevy psa treba považovať za základnú reč tela. Či my, alebo i psy sa usmievajú na človeka v snahe nadviazať kontakt, alebo dosiahnuť možnosť s nimi manipulovať, ovplyvniť ich konanie, alebo dosiahnuť odpustenie.

Výrazy tváre psa mnohokrát pripadajúci ako úsmev môže však vyjadrovať aj niečo iné. Napríklad pes môže lapať po dychu, s otvorenými ústami, kutikmi úst zatiahnutými dozadu, v skutočnosti sa nesmeje, niekedy to môže byť i slabé zavrčanie, najma ak sa chce hrať čo vypadá ako úsmev , najčastejší je však submisívny úsmev, alebo submisívny úškľabok. Pes so smiešne zakrytými zubami, prižmúrenými očami, uvoľneným a zníženým držaním tela, natočeným krkom dáva najavo pocit psej radosti. Tento psí úsmev by sa dal nazvať uspokojujúcim, pretože signalizuje podriadenosť poddajnosť a túžbu preukázať nám že on nie je pre nás žiadna hrozba.

Psa všetci hodnotíme ako najlepšiehopriateľa človeka, všetci vieme že pes ako najvernejší spoločník sprevádza človeka už takmer 15 tisícročí a za toto obdobie sa perfektne naučil byť majstrom neverbálnej komunikácie. Po dlhoročnom živote v USA som pochopil význam koexistencie psa a človeka, kde dokonca život politika je nemysliteľný bez prítomnosti psa. Je nemysliteľné aby prezident USA mohol žiť bez stálej prítomnosti psa. Na verejnosti často vystupuje v prítomnosti psa. Takúto prax postupne prevzali i nižšie stojaci politici, takáto prítomnosť psa sa postupne stala samozrejmosťou i pre našich politikov.

Príznačné pre život politikov je, že nielen psy sa učia od človeka, ale i politici sa učia od psov. Snahou každéhopolitika je byť úspešný, k čomu prispôsobí všetko. Hlavne ide o to, aby volič bol s jeho politikou spokojný a aby ho mohol ovládať. Preto aj politik sa neraz správa ako pes, i ked sa navonok zdá, že sa usmieva, môže isť v skutočnosti o mierne zavrčanie, najlepšia je však snaha používať submisívny úsmev ktorý ostatní ľudia dokážu kvalifikovať ako prejav úcty, slušnosti k ním. Politik musí predsa svojim úsmevom signalizovať “podriadenosť” voči svojim voličom, poddajnosť a túžbu , že splní všetko čo si želajú, a že pre nich nepredstavuje žiadnu hrozbu.

Snahou politika však je svojich voličov naučiť usmievať sa. U psov sa to dá jednoducho dosiahnuť pomocou pozitívneho posilňovania, tak,že v čase ked sa zdá že sa usmieva v tom momente dostane ustnu pochvalu a odmenu, čo sa opakuje vždy ked sa na tvári psa objaví prejaví úsmev. Postupne psa naučíme k povelu úsmev, ak sa mu to vydarí vždy nasleduje odmena. Politici sa takto veľmi rýchlo naučili aplikovať túto metódu na človeka. Aj u človeka platí metóda pozitívneho posilnovania, kedy politici sľubmi, drobnými odmenami sa snažia dosiahnuť u človeka pocit úsmevu, čo zároveň u človeka tak ako i u psa vyjadruje pocit podriadenosti, získaný postupným poskytovaním drobných odmien čo má vyjadriť podriadenosť a politikovi, Otázkou však zostáva či úsmev človeka takto zmanipulovaného politikom je účinný a či pomôže politikovi uplatniť sa. Je prirodzené že usmiatie psa, ale i človeka na povel nie je skutočným vyjadrením radosti, preto snahou politika by malo byť , aby pozornosť ktorú voličovi dáva počas výcviku, spôsobila že tento úsmev psa sa stál až synonymom šťastia. Otázkou pre človeka žijúceho v súčasnej spoločnosti v tak ťažkých životných podmienkach preto je zhodnotiť či v jeho živote ide o psí úsmev alebo úsmev psa. Submisívna grimasa, alebo tzv.psí úškľabok nie vždy totiž predstavuje túžbu byť podriadeným. To platí v každej a nielen našej spoločnosti.

Prečo som zmenil svoj názor o termíne volieb……….

28.01.2023

Ešte do včerajšieho dňa som patril k veľkej väčšine občanov, ktorým síce záleží na tom aby predčasné voľby boli, ale ich termín som nepovažoval za až tak rozhodujúci, veď ide iba o pár mesiacov. Dôvody prečo opozičné strany požadujú čo najskorší odchod vlády ktorej bola vyslovená nedôvera sú rôzne. K zmene názorov NATO a USA, ako vyriešiť Rusko-Ukrajinský [...]

Demokracia po americky…….., alebo ako sa rýchlo sa rýchlo zbaviť kandidáta na prezidentské voľby 2024

22.01.2023

Mnohým z nás sú známe skutočnosti nájazdu FBI z 8. augusta 2022 ked agenti FBI vnikli do komplexu budov Mar a Lago, sídla bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Televízne zábery po vykonanej mnohohodinovej prehliadke rezidencie bývalého prezidenta podrobne ukazali jej efektívnosť, ked z rezidencie agenti FBI slávnostne odniesli mnoho dokumentov, z ktorých 31 bolo [...]

Čo môže znamenať pomoc USA Ukrajine pri útoku na Krym ????

19.01.2023

Je to nanajvýš aktuálna otázka, pretože viaceré skutočnosti nasvedčujú tomu, že je to práve Ukrajina ktorá si nevie predstaviť koniec vojnového konfliktu bez prinavrátenia Krymu Ukrajine. Prezident Zelenskij vo viacerých výrokoch inú alternatívu ani nepripúšťa, verejnosti je známy jeho názor o tom že tam kde vojna začala musí i skončiť. Podľa názorov viacerých [...]

Pakistan bombový útok

V pakistanskej mešite došlo k výbuchu, na mieste je niekoľko mŕtvych a zranených

30.01.2023 10:55

Do nemocnice previezli desiatky zranených. Pod troskami sa zrejme nachádza viacero ľudí.

Polizei

V opustenej pivnici neďaleko českých hraníc sa ukrýval pravicový extrémista so šiestimi deťmi

30.01.2023 10:32

Z nepoužívanej vínnej pivnice v rakúskom meste Obritz sa ozývali hlasy a detský plač.

Ildikó Kotlárová, riaditeľka, základná škola, Rómka

Deti chodia na vyučovanie hladné. Tak by nevedeli pracovať ani dospelí, hovorí riaditeľka základnej školy

30.01.2023 09:11

Vyštudovala, hovorí tromi jazykmi a nikdy sa nevydala. Ildikó Kotlárová je jednou z mála olašských Rómiek, ktoré nabúrali prísne tradície - a vyplatilo sa.

rusty

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 104
Celková čítanosť: 173628x
Priemerná čítanosť článkov: 1670x

Autor blogu

Kategórie