Založ si blog

Taký akýsi nielen slovenský zvyk – “Na zdravie, Na Nový rok…….. štrngnime si………”

Nezáleží na tom či je práve teraz Nový rok 2023. Typické pre nás Slovákov však je, že všetky sviatky, i tie ktoré sme práve prežili , a mnohé ďalšie nás ešte len čakajú, dokážeme perfektne využiť k tomu aby sme si navzájom štrngli, popriali to najlepšie …….. možno však práve ten pohárik alkoholu o čosi viac by mal byť pre nás a pre náše telo neraz akýmsi varovaním pred nenávratným škodami.

Uvedomujeme si vôbec negatíva aké prináša požitie alkoholu v nadmernom množstve než je obvyklé pre naše telo ? Uvedomujeme si kedy požívanie alkoholu je pre náš organizmus škodlivé? Uvedomujeme si procesy prebiehajúce v našom tele pri jeho nárazovej konzumácii ? Takýchto otázok by sme si však mohli položiť omnoho viac.

Týmto príspevkom sa však jednoznačne nechcem zaradiť do skupiny osôb zásadne odmietajúcich požívanie alkoholu v akejkoľvek forme, dobre si uvedomujem i niektoré zdravotné benefity pri skutočne striedmom požívaní alkoholu. Všetci sa zúčastňujeme spoločenských stretnutí pri ktorých dochádza k požitiu alkoholu. Pre takýto prípad preto treba akceptovať správne informácie a zdravotné doporučenia,

My Európania sme v porovnaní s celosvetovým priemerom 6,2 l alkoholu na osobu relatívne na tom zle, keď konzumácia alkoholu v Europe predstavuje 10,9 l na osobu. Slovensko so svojimi 11,1 l alkoholu na osobu staršiu ako 14 rokov sa z tohto priemeru moc nevymyká. Zaujímavá je však informácia že v priemere 30 % mužov a 10 % žien sa zúčastňuje tzv. nárazového pitia najmenej 1 krát mesačne. Čo sa teda považuje za tzv. nárazové pitie. Je to požitie najmenej 4 drinkov v rozsahu 2 hodín, čo je žiaľ spoločným znakom mnohých párty, ktorých sa neraz zúčastňujeme, teda i Nového roku, ktorý práve oslavujeme.

Nárazové pitie by sme však mali považovať za extrémne škodlivé ľudskému zdraviu, považovať ho za akýsi nesprávny spoločnosťou akceptovaný zlozvyk. Požívanie alkoholu s mierou aj to však za určitých okolností je preto prijateľné, Určite ste počuli i o názore, že ak je nutné požitie alkoholu pre telo je vhodnejšie zamerať sa na požitie nápoja jedného druhu, než požívanie viacerých druhov, čo môže neraz nekontrolovane zvýšiť hladinu alkoholu v krvi.

Najpodstatnejšie u alkoholu však je, že tento vo svojej podstate je jed pre orgány tela, špeciálne pečene a má potenciu spôsobiť neraz vážne ale i fatálne následky. Nadmerná konzumácia alkoholu je preto obrovské riziko pre našu pečeň,spôsobuje ukladanie tukových buniek v pečeni, po jej stukovatení nastupuje pre všetkých nám tak dobre známa cirhoza, čiastočné alebo uplne zlyhanie pečene, s možnosťou rakoviny pečene. Mnohí používajúci alkohol argumentujú tým že množstvo jeho požívania nie je vedecky dokázané a excesívne konzumujú alkohol v akomsi falošnom presvedčení, že u nich k poškodeniu zdravia nedôjde.K poškodeniu zdravia však určite dôjde pri existencii akýchsi kľúčových faktorov ktoré sa potom prejavia v nadváhe, vzniku cukrovky, následných srdcovocievnych chorobách, hormonálnych poruchách mentálnych chorobách atď. Pri porovnaní skupiny osôb ohrozených nárazových pitím su však na tom o čosi horšie ženy, ktorých organizmus je na požívanie alkoholu o čosi citlivejší než mužský.

Preto by bolo vhodné ešte pred požitím alkoholu vždy si uvedomiť negatíva alkoholu. Sú to problémy v práci, porušenie práva, dopravných predpisov, vznik agresivity, porúch v správaní sa, tendencie k depresii a anxiety, mentálne poškodenie. Najhoršie však je že tak populárne nárazové pitie ktoré sa stalo akýmsi národným zvykom u nás môže priniesť so sebou i vznik alkoholizmu, za ktoré sa považuje už požitie 30 – 40 g. alkoholu denne.

Dostatočným poučením pre nás všetkých by mala byť pozícia Slovenska v počtoch mozgovo cievnych príhod, srdcovo cievnych príhod, na čom sa alkohol a jeho nadmerné požívanie určite podieľa.

Preto štrgnime si na zdravý Nový rok 2023, prosím vždy však s mierou !!!!!!

01.01.2024

ÚVAHA K NOVÉMU ROKU Občas mám pocit že život nám rýchlo plynie,uteká nám pomedzi prsty ako voda, a ani sa nenazdáme a je za nami. Pod vplyvom akejsi “modernosti”, plynie rýchlejšie a rýchlejšie, a nám ľuďom neostáva čas na to, aby sme si mohli povedať i pekné slová. Už len zriedka počuť vety ako “ som šťastný, cítim sa pri tebe dobre, [...]

Umelá inteligencia a naša budúcnosť.

29.08.2023

Mnohokrát vo voľných chvíľach ktorých mám našťastie v mojom seniorskom veku neraz dosť, rozmýšľam o tom, či je to šťastie dožiť sa veku seniora, alebo je to nešťastie. Neviem či každý senior zmýšľa rovnako ako ja, viem však že mnohí z nich sa s takýmito úvahami ani nezaoberajú, pretože neraz sú až príliš zaneprázdnení s otázkami ako prežiť. [...]

Budú platiť Ezechielove proroctvá i pre Slovensko ???

11.04.2023

Ako správny kresťan v seniorskom veku som sa rozhodol i cez tieto Veľkonočné sviatky navštíviť chrám boží v našom okresnom meste. Ako senior dôchodca som skutočne znechutený životom a problémami celej spoločnosti. Určite mi všetci dáte za pravdu, že turbulentná až chaotická súčasná politická scéna vzbudzuje nechuť bežných ľudí o akúkoľvek aktivitu v politickom [...]

čína, filipíny

Čína a Filipíny dosiahli dohodu o spornej plytčine v Juhočínskom mori

22.07.2024 07:24

Rozhodujúca dohoda bola dosiahnutá po sérii stretnutí medzi filipínskymi a čínskymi diplomatmi v Manile a výmene diplomatických nót.

vojna na Ukrajine, Časiv Jar

ONLINE: Ukrajina dostala od Nemecka tretí Patriot. Zelenskyj sa poďakoval Bidenovi

22.07.2024 06:10, aktualizované: 06:57

Ukrajina dostala z Nemecka ďalší systém protiraketovej obrany Patriot. Zelenskyj sa poďakoval Bidenovi za doterajšiu podporu Kyjeva vo vojne na Ukrajine.

majerský, hajko, majerský,KDH

KDH má svoje noty. Čo hovoria na ich priority SNS, Kmec či Drucker? Odborník: Poslanci chcú za štyri roky rýchle výhry

22.07.2024 06:00

Prednosta gynekológie Záhumenský pozná prípady, kedy lekár vďaka svojej výhrade liečbu nepodal a pacientku poškodil. Minister školstva Drucker považuje politizáciu obsahu za škodlivý prístup.

Donald Trump

Trumpov tím nezaháľa: Harrisová je horšia než Biden, vyhlásil. Majú plán 'politického útoku'

21.07.2024 22:24

Republikáni volajú aj po rezignácii z prezidentské­ho postu.

rusty

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 120
Celková čítanosť: 282640x
Priemerná čítanosť článkov: 2355x

Autor blogu

Kategórie