Založ si blog

Taký akýsi nielen slovenský zvyk – “Na zdravie, Na Nový rok…….. štrngnime si………”

Nezáleží na tom či je práve teraz Nový rok 2023. Typické pre nás Slovákov však je, že všetky sviatky, i tie ktoré sme práve prežili , a mnohé ďalšie nás ešte len čakajú, dokážeme perfektne využiť k tomu aby sme si navzájom štrngli, popriali to najlepšie …….. možno však práve ten pohárik alkoholu o čosi viac by mal byť pre nás a pre náše telo neraz akýmsi varovaním pred nenávratným škodami.

Uvedomujeme si vôbec negatíva aké prináša požitie alkoholu v nadmernom množstve než je obvyklé pre naše telo ? Uvedomujeme si kedy požívanie alkoholu je pre náš organizmus škodlivé? Uvedomujeme si procesy prebiehajúce v našom tele pri jeho nárazovej konzumácii ? Takýchto otázok by sme si však mohli položiť omnoho viac.

Týmto príspevkom sa však jednoznačne nechcem zaradiť do skupiny osôb zásadne odmietajúcich požívanie alkoholu v akejkoľvek forme, dobre si uvedomujem i niektoré zdravotné benefity pri skutočne striedmom požívaní alkoholu. Všetci sa zúčastňujeme spoločenských stretnutí pri ktorých dochádza k požitiu alkoholu. Pre takýto prípad preto treba akceptovať správne informácie a zdravotné doporučenia,

My Európania sme v porovnaní s celosvetovým priemerom 6,2 l alkoholu na osobu relatívne na tom zle, keď konzumácia alkoholu v Europe predstavuje 10,9 l na osobu. Slovensko so svojimi 11,1 l alkoholu na osobu staršiu ako 14 rokov sa z tohto priemeru moc nevymyká. Zaujímavá je však informácia že v priemere 30 % mužov a 10 % žien sa zúčastňuje tzv. nárazového pitia najmenej 1 krát mesačne. Čo sa teda považuje za tzv. nárazové pitie. Je to požitie najmenej 4 drinkov v rozsahu 2 hodín, čo je žiaľ spoločným znakom mnohých párty, ktorých sa neraz zúčastňujeme, teda i Nového roku, ktorý práve oslavujeme.

Nárazové pitie by sme však mali považovať za extrémne škodlivé ľudskému zdraviu, považovať ho za akýsi nesprávny spoločnosťou akceptovaný zlozvyk. Požívanie alkoholu s mierou aj to však za určitých okolností je preto prijateľné, Určite ste počuli i o názore, že ak je nutné požitie alkoholu pre telo je vhodnejšie zamerať sa na požitie nápoja jedného druhu, než požívanie viacerých druhov, čo môže neraz nekontrolovane zvýšiť hladinu alkoholu v krvi.

Najpodstatnejšie u alkoholu však je, že tento vo svojej podstate je jed pre orgány tela, špeciálne pečene a má potenciu spôsobiť neraz vážne ale i fatálne následky. Nadmerná konzumácia alkoholu je preto obrovské riziko pre našu pečeň,spôsobuje ukladanie tukových buniek v pečeni, po jej stukovatení nastupuje pre všetkých nám tak dobre známa cirhoza, čiastočné alebo uplne zlyhanie pečene, s možnosťou rakoviny pečene. Mnohí používajúci alkohol argumentujú tým že množstvo jeho požívania nie je vedecky dokázané a excesívne konzumujú alkohol v akomsi falošnom presvedčení, že u nich k poškodeniu zdravia nedôjde.K poškodeniu zdravia však určite dôjde pri existencii akýchsi kľúčových faktorov ktoré sa potom prejavia v nadváhe, vzniku cukrovky, následných srdcovocievnych chorobách, hormonálnych poruchách mentálnych chorobách atď. Pri porovnaní skupiny osôb ohrozených nárazových pitím su však na tom o čosi horšie ženy, ktorých organizmus je na požívanie alkoholu o čosi citlivejší než mužský.

Preto by bolo vhodné ešte pred požitím alkoholu vždy si uvedomiť negatíva alkoholu. Sú to problémy v práci, porušenie práva, dopravných predpisov, vznik agresivity, porúch v správaní sa, tendencie k depresii a anxiety, mentálne poškodenie. Najhoršie však je že tak populárne nárazové pitie ktoré sa stalo akýmsi národným zvykom u nás môže priniesť so sebou i vznik alkoholizmu, za ktoré sa považuje už požitie 30 – 40 g. alkoholu denne.

Dostatočným poučením pre nás všetkých by mala byť pozícia Slovenska v počtoch mozgovo cievnych príhod, srdcovo cievnych príhod, na čom sa alkohol a jeho nadmerné požívanie určite podieľa.

Preto štrgnime si na zdravý Nový rok 2023, prosím vždy však s mierou !!!!!!

Umelá inteligencia a naša budúcnosť.

29.08.2023

Mnohokrát vo voľných chvíľach ktorých mám našťastie v mojom seniorskom veku neraz dosť, rozmýšľam o tom, či je to šťastie dožiť sa veku seniora, alebo je to nešťastie. Neviem či každý senior zmýšľa rovnako ako ja, viem však že mnohí z nich sa s takýmito úvahami ani nezaoberajú, pretože neraz sú až príliš zaneprázdnení s otázkami ako prežiť. [...]

Budú platiť Ezechielove proroctvá i pre Slovensko ???

11.04.2023

Ako správny kresťan v seniorskom veku som sa rozhodol i cez tieto Veľkonočné sviatky navštíviť chrám boží v našom okresnom meste. Ako senior dôchodca som skutočne znechutený životom a problémami celej spoločnosti. Určite mi všetci dáte za pravdu, že turbulentná až chaotická súčasná politická scéna vzbudzuje nechuť bežných ľudí o akúkoľvek aktivitu v politickom [...]

Je obvinenie Donalda Trumpa účelové ???

31.03.2023

Osoba bývalého prezidenta Donalda Trumpa je snáď najkontroverznejšou osobou v histórii prezidentov USA. Bývalý prezident Trump bol úplne iný typ prezidenta než na akého v USA boli zvyknutí. Osobnosť tohto prezidenta vyvolala mnoho rozporuplných názorov na jeho historický význam nielen v USA, ale i vo svete. Dalo by sa povedať, že Donald Trump svojou typickou kontroverznosťou [...]

Tanky Leopard, vozidlá 4x4 Oshkosh, Martin Sklenár, Jaroslav Naď, stíhačky F-16

Hlavné priority v obrane: Kto chce vystúpiť z NATO a kto by na armádu dával menej?

24.09.2023 18:17

Denník Pravda sa kandidujúcich strán a hnutí pýtal na priority v obrane.

bana čína

Požiar v čínskej uhoľnej bani si vyžiadal 16 obetí

24.09.2023 17:51

Čína je najväčší svetový producent znečisťujúcich látok, ktoré spôsobujú zmenu klímy. Stále prevádzkuje tisíce uhoľných baní.

laszlo solymos

Sólymos považuje vyjadrenia Sulíka na adresu iných strán za trúfalé a arogantné

24.09.2023 17:21

Sulík ešte minulý týždeň vyzval na odstúpenie z volebného boja kandidujúce strany, ktoré sa pohybujú pod hranicou zvoliteľnosti.

Pašinjan

Pašinjan naznačil odklon Jerevanu od politiky Kremľa. Zatkli by Arménci Putina?

24.09.2023 15:55

Rusko odmietlo prísť Arménsku na pomoc pri najnovšom konflikte v Náhornom Karabachu.

rusty

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 119
Celková čítanosť: 236334x
Priemerná čítanosť článkov: 1986x

Autor blogu

Kategórie