Založ si blog

Pár poznámok k ôsmemu božiemu prikázaniu “Nebudeš krivo svedčiť proti svojmu blížnemu”

Pred nedávnom som napísal krátku úvahu vo svojom blogu o kresťanstve a úcte. Chcem k tomu pridať pár poznámok o ôsmom božom prikázaním ktoré je vlastne prikázaním “Nebudeš krivo svedčiť proti svojmu blížnemu” znamená tiež v širšom výklade úctu k človeku a k pravde.

Dalo by sa tiež povedať, že spoznanie pravdy a jej podstaty je dôvodom k uľahčeniu života na zemi a jej hodnota nám v osobnom živote spôsobuje vždy nevídanú radosť, pretože len jej spoznanie nám naplna radosťou naše vnútro , poskytuje nám radosť a dáva zmysel života v ktorom žijeme. Takýmito hlavnými atributmi sú teda pojmy ako dodržať dané slovo, zachovať zverené tajomstvo, rešpektovať človeka a jeho dôstojnosť, chrániť jeho česť a láásku k blížnemu, ale. vedieť dať i napomenutia v prípade nedodržiavanim tohto prikázanía. Hlavné však u tohto božieho prikázanía je milovať a hovoriť vždy pravdu.

Určite mnohí nebudú súhlasiť s tým, že ako je vôbec v dnešnej dobe plnej takých rozporuplností, plnej klamstiev, formálnosti, nepravdivých informácií možno vôbec hovoriť vždy pravdu ked neraz to navonok vypadá tak, že takmer nikto nehovorí pravdu , pretože každý akosi preberá mechanicky informácie, ktoré sú neraz a vo väčšine sú neoverené, ktorým začína veriť postupne on i cele jeho okolie. Tak akosi platí stále viac a viac to, že 100 krát vyslovené klamstvo sa stáva pravdou. Vyvstáva teda otázka ako to je dnes s ôsmim božím prikázaním..

Z kresťanského hľadiska, ku ktorému sa hlásim, ale som skutočne iba laik si podľa mna treba uvedomiť jednou vec. Láska k pravde je totožná láskou ku Kristovi, pretože len on je tou skutočnou pravdou. LÁSKOU k pravde potom takto dosvedčujeme svoju lásku k Bohu i k ľudom. K tomu však je nevyhnutne potrebne naša snaha pravdu spoznávať.. A tu je ten problém ktorý si musíme vyriešiť sami, pretože informácie ktoré my dostávame by mali byž skutočnými, pravdivými nosičmi pravdy avšak neraz práve tieto sú falzifikované našimi masmediami, sociálnymi sieťami a inými sofistikovanými metodami tak aby tieto informácie vypada li uplne hodnoverné, a vyvolávali u nás dojem absolútnej pravdy.

Je to preto neraz tak zložitý proces overovať si dostupnosť pravdy dostupnosť informácií, jej pravdivosť, pretože každý z nás má právo napokon mať pravdivé informácie. Objektívne záskavanie takýchto informácií je preto neraz obrovským problémom. Klamstvo je teda znesvätením pravdy, malo by byť vždy považované za veľmi ťažký hriech.

Mať dobré meno je niečo podstatné v živote človeka, preto vždy znamená že ľudia o nás dobre zmýšľajpú, o nás dobre hovoria a vážia si nás. Je to základným atribútom každého z nás a dobré meno si musíme chrániť všetkými možnými prostriedkami,I dobré meno má preto tiež názov dobrá povesť , alebo česť človeka. Dôstojnosť človeka je dôležitá hlavne preto, že každý človek v konečnom dôsledku má byť stvorený alebo pretvorený na obrat boží.

Čo však robiť s tými, ktorí úmyselne konajú proti ľudskej dôstojnosti znevažujú človeka, potupujú ho, diskriminmujú ho, znevažujú jeho meno, osočujú ho. Je to hriech, jednoznačne proti ôsmemu božiemu prikázaniu a preto je potrebné proti tomuto hned od samého počiatku bojovať, bojovať nie jednotlivo ale kolektívne, pretože len v kolektívnom boji proti šíriteľom klamstva, ohováračom je efektívnosť a sila a len takto sa dá postupne získať dôvera a úcta k človeku, ktorého meno bolo poškodené.

Bratské napomenutie blížneho je preto tiež určitou formou, upozornenia kresťana o tom že robí chyby ak je samozrejme vyslovené v úmysle napraviť chyby ,pomôcť a ochrániť ho od hriechov. Je to aj prejav lásky k blížnmemu, preto ak bratské upozornenie realizujeme, prosím robme to opatrne s ohľaduplnosťou a láskou k blížnmemu, pretože lean trpezlivou cestou postupne získame dôveru k obráteniu človeka, ktorý koná proti ôsmemu božiemu prikázaniu.

Ak všeak takéto napomenutie nepostačuje, respektíve toto sa míňa svojmu účelu, je potom možnosť požadovať i svetský postíh proti narušovateľovi ôsmeho božieho prikázanía a to súdnu cestu, v prípade ak je toto porušenie je tak závažného a nenapraviteľného characteru a až takto možno donútiť iného k verejnému ospravedlneniu sa a odstráneniu negatívnych následkov, ktoré takáto osoba uskutočnila nepravdivými informáciamI. I toto je preto jednou z Božích ciest ako obrátiť jedinca alebo skupinu osôb k náprave i ked mnohokrát je zložité a úžasne komplikované, ale čo už veď i tak žijeme v úžasne zložitej dobe.

Pravda si v súčasnosti si vyžaduje mnoho trpezlivosti a vôle nielen jedinca ale i celej spoločnosti, aby došlo k náprave krívd porušením ôsmeho božieho prikázania. Trpezlivosť a nekonečná dôvera k Božej pravde musí byť preto našim základným atributom v tomto boji.

Prečo som zmenil svoj názor o termíne volieb……….

28.01.2023

Ešte do včerajšieho dňa som patril k veľkej väčšine občanov, ktorým síce záleží na tom aby predčasné voľby boli, ale ich termín som nepovažoval za až tak rozhodujúci, veď ide iba o pár mesiacov. Dôvody prečo opozičné strany požadujú čo najskorší odchod vlády ktorej bola vyslovená nedôvera sú rôzne. K zmene názorov NATO a USA, ako vyriešiť Rusko-Ukrajinský [...]

Demokracia po americky…….., alebo ako sa rýchlo sa rýchlo zbaviť kandidáta na prezidentské voľby 2024

22.01.2023

Mnohým z nás sú známe skutočnosti nájazdu FBI z 8. augusta 2022 ked agenti FBI vnikli do komplexu budov Mar a Lago, sídla bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Televízne zábery po vykonanej mnohohodinovej prehliadke rezidencie bývalého prezidenta podrobne ukazali jej efektívnosť, ked z rezidencie agenti FBI slávnostne odniesli mnoho dokumentov, z ktorých 31 bolo [...]

Čo môže znamenať pomoc USA Ukrajine pri útoku na Krym ????

19.01.2023

Je to nanajvýš aktuálna otázka, pretože viaceré skutočnosti nasvedčujú tomu, že je to práve Ukrajina ktorá si nevie predstaviť koniec vojnového konfliktu bez prinavrátenia Krymu Ukrajine. Prezident Zelenskij vo viacerých výrokoch inú alternatívu ani nepripúšťa, verejnosti je známy jeho názor o tom že tam kde vojna začala musí i skončiť. Podľa názorov viacerých [...]

Pakistan bombový útok

V pakistanskej mešite došlo k výbuchu, na mieste je niekoľko mŕtvych a zranených

30.01.2023 10:55

Do nemocnice previezli desiatky zranených. Pod troskami sa zrejme nachádza viacero ľudí.

Polizei

V opustenej pivnici neďaleko českých hraníc sa ukrýval pravicový extrémista so šiestimi deťmi

30.01.2023 10:32

Z nepoužívanej vínnej pivnice v rakúskom meste Obritz sa ozývali hlasy a detský plač.

Ildikó Kotlárová, riaditeľka, základná škola, Rómka

Deti chodia na vyučovanie hladné. Tak by nevedeli pracovať ani dospelí, hovorí riaditeľka základnej školy

30.01.2023 09:11

Vyštudovala, hovorí tromi jazykmi a nikdy sa nevydala. Ildikó Kotlárová je jednou z mála olašských Rómiek, ktoré nabúrali prísne tradície - a vyplatilo sa.

rusty

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 104
Celková čítanosť: 173640x
Priemerná čítanosť článkov: 1670x

Autor blogu

Kategórie