Založ si blog

Ako sa slovenský senior bezúspešne skúšal stať pranksterom ……..

Som si takmer istý že slovenský senior nemá veľa dôvodov k veselosti, žije si svoj tak trochu izolovaný seniorský život v lepšom prípade v kruhu rodiny, v horšom prípade osamote niekde v meste, alebo na vidieku, často však i v domove sociálnych služieb. Náš senior pri troche šťastia ak mu to zdravie dovoľuje, má možnosť dostať sa k sociálnym sieťam a tak získať mnoho dôležitých informácií k zlepšeniu kvality svojho života. Ak to šťastie nemá, k takýmto informáciám sa potom dostane len veľmi ťažko, takže potom sa pohybuje v akomsi vedomostnom vákuu, odkázaný na pomoc iných.

Keďže mám to šťastie získavať mnoho informácií zo sociálnych sietí, som doslova zavalený zaručene nezaručeným informáciami o tom, ako môžem zlepšovať svoje zdravie, pričom všetky informácie však smerujú spravidla k tomu ako si zakúpiť v lekárni vitamínový prípravok, zaručene upravujúci moje zdravie. Samozrejme mojou eminentnou snahou je udržať si svoje mentálne zdravie aspon na terajšej úrovni a tým našim sociálnym sieťam až tak slepo nedôverujem.

Vieme to, že naš mozog je spôsobilý k podávaniu vysokých výkonov aj v našom seniorskom veku, je však samozrejmé, že my ho musíme udržiavať v perfektných pracovných podmienkach. Chápem i to, že hoci význam nám neraz reklamne ponúkaných vitamínových prípravkov je veľký i strava ako taká môže hrať veľmi veľkú rolu udržiavať naše zdravie, náš mozog zdravý, pretože príjem vopred určenej stravy v primeranom množstve pomôže zlepšiť pamäť a koncentráciu i v našom seniorskom veku.

Keďže informácie o tomto nespornom fakte sú v našich sociálnych médiách značne roztrieštené, rozhodol som sa zahrať na akéhosi “prankstera”, a vyskúšať ako je do s linkou pomoci seniorom v štáte Florida. Keďže som vedel že seniori v štáte Florida využívajú linku pomoci neuveriteľne často a sami takúto linku hodnotia iba pozitívne rozhodol som sa požiadať jej operátora o informácie o strave a jej význame pri posilňovaní mozgu a pamäte seniora. V duchu som sa uškŕňal na tom,že túto linku nachytám a odpoved bude stručná najviac ak s prípadným lakonickým odporučením na web stránky. Čakalo ma však veľké prekvapenie. Komunikáciu so mnou začal veľmi príjemný mlado znejúci robotický hlas mladej dámy – robotky s ktorým sa dalo komunikovať po krátkom hľadaní o strave, jej význame pre mozog a dočkal som sa niekoľko minútovej perfektnej odpovede, s ktorej obsahom som sa absolútne stotožnil a nepotreboval som žiadne doplnenie.

Robotický hlas ma upevnil v mojom presvedčení o význame zdravej stravy pre zdravie môjho mozgu a pamäť. Doporučenie o strave obsahujúcej ryby ako je salmon, pstruh, sardinky bolo pre mňa akýmsi pohladkaním mojej duše, pretože takúto stravu milujem. Ozrejmila mi, že práve tieto tzv. mastné ryby obsahujú v sebe zdroje omega-3 mastných kyselín, ktoré sú akýsi základ pre perfektnú prácu nášho mozgu, pomáhajú budovať nervové bunky potrebné pre posilnenie našej pamäte, ktoré su zas dôležité pre spomalenie s vekom spojenej mentálnej kapacity a pomáhajú nám zabrániť vzniku Alzheimerovej choroby.

Druhou potravinou je káva, s čím som absolútne súhlasil, už i vzhľadom na to, že i v mojom seniorskom veku milujem kávu a s pôžitkom si vychutnávam každý deň viacero šálok espresso kávy arabika. Kofeín a antioxidanty sú dve základné zložky obsiahnuté v káve a práve tieto pomáhajú nášmu mozgu byť pohotovým, rýchlejšie reagujúcim, zlepšovať náladu a zostrovať koncentráciu. Ukázalo sa že kofeín udržuje mozog v pohotovosti, blokuje látku adenozín, ktorý je akýmsi chemickým poslom spánku. Kofein zvyšuje “pocity šťastia” prostredníctvom hormónu serotonín.

Čučoriedky a ďalšie druhý tmavého ovocia ako sú napr. černice a iné ovocie doručujú mozgu skupinu látok nazývaných anthocyaniny, ktoré majú protizápalový a antioxidantný efekt. Informácie o tom že niektoré z antioxidantov obsiahnuté v čučoriedkach boli objavené v mozgu a tieto zlepšujú komunikáciu medzi mozgovými bunkami.

Turmerik ako veľmi dôležitá korenina, kurkumin , zas obsahuje aktívnu látku poskytuje mozgu látky prospešné bunkám. Je tiež významný antioxidant a v boji s protizápalovými procesmi má význam pre zvyšovanie kapacity pamäte, pokles depresií a pomáha v raste nových mozgových buniek. Významné pre mňa je pridávať turmerik takmer všade,pré mňa však najmä pri príprave kurčaťa, ako i do zemiakov.

Presvedčujúci automatizovaný hlas ako ďalšiu zeleninu doporučil konzumáciu brokolice , najrozšírenejšej zeleniny používanej v USA, Táto obsahuje ntioxidanty, ale je tiež vysokým zdrojom vitamínu K. Máme mnoho rezerv v rozšírení jej používania.

Taktiež tekvicové semiačka obsahujú silné antioxidanty, ochraňujúce telo a mozog pred poškodením. Semiačka sú vynikajúcim zdrojom magnezia, železa, zinku, medi a ďalšíách látok potrebných pre celkové zdravie mozgu.

Čokoláda, tak obľúbená aj u našich seniorov. Obsahuje niekoľko mozog posilňujúcich flavonoidov, kofeínu a antioxidantov, zlepšujúcich pamäť seniorov.

Oriešky a ich zaradenie do jedálnička zas ochraňujú kardiovaskulárny systém, mať zdravé srdce znamená mať aj zdravý mozog. Obsahujú mnoho mozgovo stimulujúcich zložiek, ako je vitamín E, zdravé tuky ako i rastlinné zložky.

Pomaranče – sú bohaté na vitamín C, silný antioxidant, ktorý pomôže bojovat proti voľným radikálom, ktoré môžu poškodzovať naše mozgové bunky. Okrem toho vitamín C podporuje zdravie mozgu najmä v seniorskom veku.

Príjemný robotický hlas mi poďakoval za moju trpezlivosť, vyslovil potešenie vysvetliť mi základné zásady zdravej stravy ako lieku , jej význam pre upevňovanie mentálneho zdravia a upevňovanie pamäti. Súčasťou vysvetlenia bol odkaz na viaceré prístupné web stránky, zaoberajúce sa touto problematikou. Uistil ma že určite nebude obťažovaním a v prípade potreby sa môžem obrátiť k ďalším doplňujúcim informáciám na linku pomoci, s tým že mi ponúkajú svoje služby 24/7.

Prekvapenie je na mojej strane, Pokus slovenského prankstera seniora nachytať linku pomoci pre seniorov v USA dopadol neúspešne.Žasnem nad perfektnou pripravenostťou linky pomoci, ktorá seniorom dokáže poskytnúť bezprostrednú pomoc, čím zvyšuje ich dôveru v takúto linku. I ked viem, že seniorské linky pomoci začínajú fungovať i u nás, poskytovanie služieb na podobnej úrovni je pre nás stále behom na dlhé trate. V kútiku duše mi však zostáva veriť že kvalita služieb poskytovaných nám seniorom bude raz v centre pozornosti politickej garnitúry.

Interview pápeža Františka pri príležitosti 10.výročia jeho pontifikátu – “kostol nie je domov len pre niektorých ale je pre všetkých veriacich”.

12.03.2023

Pápež František v týchto dňoch oslavuje 10 Výročie jeho pontifikátu. Ach ten čas tak rýchlo letí, zdá sa mi ako by to bolo včera.čo sa ujal pápežského stolca. Internetový portál Vatican News, uverejnil informáciu o tom, že pápež František poskytol interview Paolovi Rodarimu, moderátorovi Taliansko-švajčiarskeho rádia a televízneho vysielania pri príležitosti 10. [...]

Prečo sa Slovák v mnohom podobá na Mexičana

11.03.2023

Už ani neviem kde, ale niekde na sociálnej sieti som prečítal takú zvláštnu úvahu o tom ako rýchlo utekajú dni nášho produktívneho života, takže človek si radosti života neužije, pretože rýchlo príde staroba a s ňou spojený koniec života. Myslím si že všetci žijeme v akejsi hektickej dobe, dobe keď každý z nás je akosi uponáhľaný a sociálne styky kedysi tak [...]

Je dôvod aby socha Matka Vlasť v Kyjeve už neplakala ?????

26.02.2023

Všetci návštevníci Kyjeva si nepochybne natrvalo zachovajú v pamäti ikonickú a snáď najväčšiu sochu na svete, sochu ženy s mečom a štítom, nachádzajúcu sa na pahorku pravej strany rieky Dneper. Samotná socha je vysoká viac ako 80 metrov, Len meč má váhu 9 tón a štít váhu 13 tón. Táto dominanta Kyjeva bola slávnostne odhalená v roku 1981, bývalým predstaviteľom [...]

Polícia / Putá / Zadržanie /

Polícia obvinila 53-ročného muža, vo Veľkých Slemenciach mal zavraždiť manželku

26.03.2023 12:27

K rodinnej tragédii došlo v piatok krátko pred polnocou v jednom z rodinných domov.

adam puškár, daniel tupý

Súd rozhoduje o väzbe advokáta Adama Puškára obvineného z vraždy Daniela Tupého

26.03.2023 10:50

Advokát obvineného odkazuje, že polícia nemá pravého páchateľa.

prigožin

Prigožin otočil: Nacisti na Ukrajine nie sú, Rusko nebojuje s NATO

26.03.2023 09:45

Šéf ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny prekvapil.

Ruský okupant / Ruský vojak / Cherson /

Ukrajina repatriovala do Ruska všetkých ťažko ranených zajatcov. A čo Moskva? Pohŕda medzinárodnými normami

26.03.2023 08:49

Ide o všetkých ťažko ranených Rusov, ktorí upadli do ukrajinského zajatia od vypuknutia vojny pred 13 mesiacmi.

rusty

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 198940x
Priemerná čítanosť článkov: 1730x

Autor blogu

Kategórie