Taký akýsi nielen slovenský zvyk – “Na zdravie, Na Nový rok…….. štrngnime si………”

1. januára 2023, rusty, Spoločnosť a ľudia

Nezáleží na tom či je práve teraz Nový rok 2023. Typické pre nás Slovákov však je, že všetky sviatky, i tie ktoré sme práve prežili , a mnohé ďalšie nás ešte len čakajú, dokážeme perfektne využiť k tomu aby sme si navzájom štrngli, popriali to najlepšie …….. možno však práve ten pohárik alkoholu o čosi viac by mal byť pre nás a pre náše telo neraz akýmsi varovaním pred nenávratným škodami.

Uvedomujeme si vôbec negatíva aké prináša požitie alkoholu v nadmernom množstve než je obvyklé pre naše telo ? Uvedomujeme si kedy požívanie alkoholu je pre náš organizmus škodlivé? Uvedomujeme si procesy prebiehajúce v našom tele pri jeho nárazovej konzumácii ? Takýchto otázok by sme si však mohli položiť omnoho viac.

Týmto príspevkom sa však jednoznačne nechcem zaradiť do skupiny osôb zásadne odmietajúcich požívanie alkoholu v akejkoľvek forme, dobre si uvedomujem i niektoré zdravotné benefity pri skutočne striedmom požívaní alkoholu. Všetci sa zúčastňujeme spoločenských stretnutí pri ktorých dochádza k požitiu alkoholu. Pre takýto prípad preto treba akceptovať správne informácie a zdravotné doporučenia,

My Európania sme v porovnaní s celosvetovým priemerom 6,2 l alkoholu na osobu relatívne na tom zle, keď konzumácia alkoholu v Europe predstavuje 10,9 l na osobu. Slovensko so svojimi 11,1 l alkoholu na osobu staršiu ako 14 rokov sa z tohto priemeru moc nevymyká. Zaujímavá je však informácia že v priemere 30 % mužov a 10 % žien sa zúčastňuje tzv. nárazového pitia najmenej 1 krát mesačne. Čo sa teda považuje za tzv. nárazové pitie. Je to požitie najmenej 4 drinkov v rozsahu 2 hodín, čo je žiaľ spoločným znakom mnohých párty, ktorých sa neraz zúčastňujeme, teda i Nového roku, ktorý práve oslavujeme.

Nárazové pitie by sme však mali považovať za extrémne škodlivé ľudskému zdraviu, považovať ho za akýsi nesprávny spoločnosťou akceptovaný zlozvyk. Požívanie alkoholu s mierou aj to však za určitých okolností je preto prijateľné, Určite ste počuli i o názore, že ak je nutné požitie alkoholu pre telo je vhodnejšie zamerať sa na požitie nápoja jedného druhu, než požívanie viacerých druhov, čo môže neraz nekontrolovane zvýšiť hladinu alkoholu v krvi.

Najpodstatnejšie u alkoholu však je, že tento vo svojej podstate je jed pre orgány tela, špeciálne pečene a má potenciu spôsobiť neraz vážne ale i fatálne následky. Nadmerná konzumácia alkoholu je preto obrovské riziko pre našu pečeň,spôsobuje ukladanie tukových buniek v pečeni, po jej stukovatení nastupuje pre všetkých nám tak dobre známa cirhoza, čiastočné alebo uplne zlyhanie pečene, s možnosťou rakoviny pečene. Mnohí používajúci alkohol argumentujú tým že množstvo jeho požívania nie je vedecky dokázané a excesívne konzumujú alkohol v akomsi falošnom presvedčení, že u nich k poškodeniu zdravia nedôjde.K poškodeniu zdravia však určite dôjde pri existencii akýchsi kľúčových faktorov ktoré sa potom prejavia v nadváhe, vzniku cukrovky, následných srdcovocievnych chorobách, hormonálnych poruchách mentálnych chorobách atď. Pri porovnaní skupiny osôb ohrozených nárazových pitím su však na tom o čosi horšie ženy, ktorých organizmus je na požívanie alkoholu o čosi citlivejší než mužský.

Preto by bolo vhodné ešte pred požitím alkoholu vždy si uvedomiť negatíva alkoholu. Sú to problémy v práci, porušenie práva, dopravných predpisov, vznik agresivity, porúch v správaní sa, tendencie k depresii a anxiety, mentálne poškodenie. Najhoršie však je že tak populárne nárazové pitie ktoré sa stalo akýmsi národným zvykom u nás môže priniesť so sebou i vznik alkoholizmu, za ktoré sa považuje už požitie 30 – 40 g. alkoholu denne.

Dostatočným poučením pre nás všetkých by mala byť pozícia Slovenska v počtoch mozgovo cievnych príhod, srdcovo cievnych príhod, na čom sa alkohol a jeho nadmerné požívanie určite podieľa.

Preto štrgnime si na zdravý Nový rok 2023, prosím vždy však s mierou !!!!!!