Sú voľby v Taliansku znamením že Európa sa pomaly ale iste otáča doprava????

26. septembra 2022, rusty, Spoločnosť a ľudia

Voľby v Taliansku boli takou akousi generálnou skúškou k tomu, aby Európania po nich mohli konštatovať, že Európa sa pomaly ale iste otáča deprava. Preto cela EU pozorne sledovala priebeh volieb ktoré sa včera vo večerných hodinách skončili. Dnes budú ohlásené aspon čiastočné výsledky volieb, avšak podľa tlačových agentúr celého sveta, ktoré analyzujú výsledky a priebeh volieb je už teraz úplne jasné, že voľby vyhrala koalícia ultra pravicových strán, pod vedením Giorgia Meloni. Výsledky volieb dosiahla v koalícii so stranou dalších dvoch pravicových strán vedených Matteom Salvinim, ktorý vedie pravicovú stranu Liga Talianska , orientovanú najma na protimigračnú politiku a konzervatívca bývalého premiéra Silvia Berlusconiho.

Fox News na svojom internetovom portáli uverejnila interview s Raffaele Eittom, hovorcom politickej strany Bratia Talianska, ktorý na otázky reportérky o tom kde bude vláda vytvorená koalíciou smerovať , a čo to znamená pre Europu odpovedal že nie je pravdou , že by táto koalícia chcela byť protieurópska, ale konštatoval že v minulosti ale i v súčasnosti sa EU dopustila viacerých chýb, z ktorých vyplýva že nastal čas tieto chyby napraviť, zmenou pravidiel, ísť inou cestou. Taliansko chce pokračovať na ceste spoločnej Europy, avšak efektívnejšie než tomu bolo doteraz.

Na otázku reportérky o tom že koalícia strany Bratia Talianska sa opiera fašistické základy odpovedal, že predvolebné kampane boli veľmi agresívne, a opozičné strany vytvorili alianciu vedenú Demokratickou stranou predsedu vládu Enrica Lattu,, v predvolebnom boji používali aj tieto argumenty, ale pravdou je že základným princípom ich strany je rešpektovanie Ústavy a zákonov Talianska , od fašistických základov sa zásadne dištancuju

Výsledky volieb naznačujú že Koalicia stran vedená Georgiou Meloni s úplnou istotou získa nadpolovičný počet kresiel v senáte i kongrese Talianska. Aliancia demokratických strán vedená predsedom vlády Enrico Latte získa pravdepodobne iba 1/3 hlasov.

Podotýkam že meteorickému nárastu popularity tejto ultra pravicovej strany prispelo to, že strana v správny moment vystihla slabiny politického systému Talianska, v kritickom čase správne poukázala na to, že väčšina talianskych firiem, ako i domácnosti trpia neustálym zvyšovaním cien plynu a elektriny, Táto strana poukazovala aj na určitú byrokraciu EU, ktorá spôsobila že nárast cien prírodných zdrojov stúpa do závratných výšok. Jej strana tiež obranovala madarskeho premiéra Viktora Orbána po tom čo Európska komisia doporučovala suspendovať Maďarskoo o miliardy eur, v dôsledku obáv pre odklon Maďarska z demokracie a zlého nakladania z financiami EU. Georgia Meloni, sa prezieravo zavčasu dištancovala od Salvinoho a Berlusconiho, ktorí kritizovali podporu Ukrajine, a zasielanie zbraní na Ukrajinu.

Georgia Meloni bude prvou ženou, predsedkyňou vlády v historii Talianska od II. Svetovej vojny.

Na výsledky týchto volieb čakala široká verejnosť celej Europskej Únie. Verte tomu, že výsledky týchto volieb budú určitou inšpiráciou pre voľby a ich výsledky v iných členských štátoch Europskej Únie. Vypadá to teda tak, že Európa sa otáča doprava a budúcnosti bude kráčať viac konzervatívnou cestou.