Čiastočná mobilizácia Ruska zatriasla európskymi burzami

22. septembra 2022, rusty, Spoločnosť a ľudia

Už i čínske štátom kontrolované média, zareagovali na vyhlásenie čiastočnej mobilizácie v Rusku. Svetom poriadne zatriaslo prehlásenie prezidenta Putina z 21.9. 2022 ked v skorých ranných hodinách vyhlásil túto skutočnosť. Jeho výraz tváre , jeho záverečný výrok o tom že Rusko bude chrániť suverenitu a územnú integritu. bol dôvodom na okamžité reakcie svetových búrz, zvlášť ked v závere prejavu z dosiaľ neznámych príčin pritvrdil keď uviedol že neblafuje.

Nastala doba, ked iba s nostalgiou budeme spomínať na zlaté časy, ked trhové burzy Europy prinášali poväčšinou pozitívne správy, s nostalgiou budeme spomínať ako investori, či v EURÓPE, Ázii, USA s radosťou investovali svoje peniaze do európskych trhov, pretože vždy prinášali istotu, neraz i neočakávane vysoké zisky. Preto väčšina drobných investorov s radosťou investovala do akcií na európskom trhu. Je pravda že predovšetkým európski občania žijúci trvale v USA, s pocitom istoty investovali napr.do nemeckých akcií. Výsledky svojho snaženia sa prejavili potom na ziskoch úmerných ich snaženiu aobjemu investícií.

Zlaté časy investovania do europskej ekonomiky sú však už dávno preč. Reakcia investorov sa dala predpokladať ihneď po vyhlásení.

Hlavné európske akcie sa po ruskom vyhlásení ihneď zošmykli do negatívnych čísel. Cena prírodného plynu sa ihneď zvýšila, euro stratilo k doláru. To bola prvotná reakcia. Potom ako obchodná výmena pokračovala europsky market sa trochu zlepšil ale tá relatívna istota k investovaniu za takejto situácie je už preč. Tak napr. Parížska burza, Talianska burza z Milana, Nemecká burza z Frankfurtu, Bolsa Madrid – Španieslsko upadli rýchlo do negatívnych čísiel. Pri hodnotení obchodného dňa na burze v Španielsku priemernú náladu investorov hodnotia ako “obavy a opatrnosť”.

Cena prírodného plynu behom dňa stúpla dvakrát. Ku koncu obchodného dňa US dolár stúpol na 1.013 eurá z 1.005 pri výmene za euro. Hodnota eura teda pokračuje k mínusovými hodnotám oproti americkému doláru.

Zaujímavé je vyjadrenie Olivero Fiorini, ekonóma ABS Sucurity Miláno, ktorý uviedol že druhotná reakcia na Putinovo vyhlásenie je že “trh s akciami dúfa v lepšie, ale očakáva horšie”. Foreign Policy Magazíne, vo svojom článku v utorok uviedol, že “priame a nepriame účinky konfliktu na Ukrajine poškodzujú Europu a otvárajú vrátka nekontrolovanej a brutálnej ekonomickej búrke, ktorá testuje európsku solidaritu.”

Položme si otázku, v čí prospech je vyhlásenie o čiastočnej mobilizácii v Rusku, a kto skutočne z takejto situácie bude profitovať ?